DŮM

Decentrální systémy efektivně řízeného větrání značky Zehnder: rychlá cesta ke zdravějšímu bydlení

Kvalita podmínek vnitřního klimatu v obytných prostorech má nemalý vliv na naše zdraví, pohodlí i finanční situaci. Pokud totiž chceme v našich bytech a domovech dýchat opravdu čistý vzduch a zároveň neztrácet ekonomickou stabilitu pod nohama spontánním větráním, stává se řízené větrání ideální možností k zajištění potřebného komfortu.

Skvělé systémy řízeného větrání s rekuperací tepla dokážou efektivně zajistit pravidelnou výměnu vzduchu s minimální ztrátou energie. „Díky zpětnému získávání tepla z odváděného vzduchu a jeho následnému předávání přiváděnému vzduchu (tzv. rekuperaci) se snižuje celková spotřeba potřebné energie, neboť žádná tepelná energie se zbytečně nevytratí větráním okny. Šetří se tak náklady na vytápění, a tím i finance,“ uvádí Jiří Štekr, šéf zastoupení profesionální firmy Zehnder pro Českou a Slovenskou republiku, která má s výrobou systémů řízeného větrání opravdu letité zkušenosti. Tyto větrací jednotky dodávají do místnosti vždy kvalitní a zároveň čerstvý vzduch, vlhký vydýchaný odvádějí ven – takže už není potřeba řešit nehospodárnou.výměnu vzduchu otevřením okna a jeho vypouštěním pryč z domu.

Čerstvý vzduch posiluje mozkovou koncentraci a celkovou výkonnost, ale nesmíme zapomenout, že zkvalitňuje a zlepšuje spánek, který je pro zajištění zdraví podstatný. Díky větracím jednotkám probíhá výměna vzduchu bez jakéhokoliv nežádoucího a zdravotně závadného průvanu a víření prachu. Zejména alergici takové vlastnosti výkonných filtrů v jednotkách určitě ocení. Dokážou zachytit i ten nejjemnější prach a pyl. Kvalitní větrací jednotky a hygienicky zdravotně nezávadné rozvody vzduchu příjemně snižují náklady na vytápění o celých 30-50 %, Zamezte tak vzniku plísní a snižte prašnost. A co víc, díky senzační regulaci vlhkosti dokáže bránit degradaci stavby jako takové a tím i snížení její hodnoty.

Zdravý vzduch s minimálním tlakem na vaši peněženku

Zatímco jednotky s tzv. centrálním řízením jsou v aktuální době již klasikou zejména u pasivních rodinných a bytových objektů, firma Zehnder, mimo jiné špičkový výrobce radiátorů a systémů řízeného větrání s rekuperací, vyvinula i jednodušší a účinnější decentrální systémy. Jsou vhodné zejména pro byty s menší užitnou plohou a jako dodatečné řešení pro byty i rodinné domy, kde se třeba přestavbou změnily jeho původní parametry (zateplení, nebo výměna oken, ale i přístavba, která ztěžuje výměnu vzduchu v původní části budovy).

 

Optimální teplota i vlhkost je základem všeho

Neodmyslitelnou součástí unikátních jednotek značky Zehnder je entalpický výměník, který zajišťuje perfektní rekuperaci tepla a vlhkosti. Na rozdíl od konkurenčních jednotek na trhu bez entalpie tak zabraňuje přílišnému vysušování vzduchu v zimní sezóně, spolehlivě odvádí nadbytečnou vlhkost z místností, a navíc jeho využitím nehrozí tvorba kondenzátu – což celkově zjednodušuje technické řešení a šetří čas prováděné montáže. Speciálně navržené membrány entalpického výměníku zabraňují přenosu plísní a množení nežádoucích bakterií, lze je velmi snadno vyčistit pouhým propláchnutím výměníku vodou, a tak zabezpečit vysokou účinnost rekuperace i po mnoha letech.

 

Opravdu jednoduchá instalace potěší

Důmyslné decentrální větrací jednotky s přímou rekuperací tepla značky Zehnder ComfoAir 70 a ComfoSpot 50 lze nainstalovat velmi jednoduše bez invazivních zásahu a potrubních rozvodů: postačí pouze jádrové vyvrtání otvoru do vaší obvodové zdi a elektrická přípojka 230 V. „Tyto jednotky představují ideální koncept pro všechny menší bytové prostory za účelem provětrání, a dokonce i vyřešení problémů s plísněmi v jednotlivých vlhkých místnostech,“ vypovídá Jiří Štekr. „Hodí se nejen pro rekonstrukce, ale mohou být rovněž velice účinně navrženy do jakýchkoliv současných novostaveb. Ve velkých bytech můžeme využít hned několik jednotek naráz“. Decentrální jednotky Zehnder ComfoAir 70 jsou koncipovány pro připojení druhé místnosti: umožňují pak větrat i dvě místnosti bez snížení efektivity.

 

Řešení pro menší byty

Decentrální a prakticky bezúdržbová větrací jednotka značky Zehnder ComfoSpot 50 pro větrání jednotlivých místností nebo i menších bytů potřebuje k instalaci pouze vyvrtání otvoru ve zdi ø 340 mm a el. přívod 230 V. Na fasádě jakož i v obytném prostoru domu je pak vidět pouze opticky nenápadný krycí panel, který se dá celkem snadno nalakovat a tím přizpůsobit navrženému vzhledovému konceptu. Zabudovaný entalpický výměník je v oblasti decentrálních jednotek svým způsobem naprosto ojedinělým prvkem a umožňuje zpětné získání až 82 % tepla a 78 % vlhkosti.
Značka modelu Zehnder ComfoSpot 50 může za hodinu vyměnit až 55 m³ vzduchu a hodí se do menších prostor o ploše do ca. 45 m2. Přitom pracuje extrémně tiše (pouhých cca 25 dB(A)) a má opravdu nízké provozní náklady (na spotřebu el. energie jsou nižší než 300 Kč / 11 eur za rok).

 

Řešení pro byty střední velikosti

Skvělá decentrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir 70 s rekuperací tepla a vlhkosti, trvale zabezpečuje přísun žádaného čerstvého čistého vzduchu pro jednu místnost nebo menší dvoupokojový byt. Zehnder ComfoAir 70 umožňuje napojení druhé místnosti: např. se může instalovat v obývacím prostoru, do kterého přivádí v závislosti na ročním období ve výměníku předehřátý či naopak ochlazený vzduch. Plochým potrubím Zehnder flat51 o výšce pouhých 51 mm, integrovaným přímo do vaší zdi, se propojí s kuchyňským prostorem, odkud se nasává vlhký vydýchaný vzduch. Mikroventilací bez průvanu a současného víření prachu se provětrají obě místnosti. Efektivně navržená jednotka Zehnder ComfoAir 70 má opravdu elegantní design a nízkou hlučnost. Velkoryse dimenzovaný entalpický výměník zajišťuje využití až celých 89 % tepla a pak 71 % vlhkosti z odváděného vzduchu. Zařízení Zehnder ComfoAir 70 může vyměnit až 65 m³/h vzduchu a hodí se do prostor o ploše do celkové výměry 65 m2.

⦁ Decentrální jednotka nepůsobí v interiéru nikterak rušivě. (k odstavci – Zdravý vzduch s minimálními náklady)

⦁ Zehnder ComfoSpot 50 (k odstavci – Pro menší byty)

⦁ Zehnder ComfoAir 70 (k odstavci – Pro středně velké byty)

⦁ Entalpický výměník výrazně zamezuje tvorbě kondenzátu a je velice snadno čistitelný (k odstavci – Optimální teplota i vlhkost)

⦁ Jednotka na fasádě pak může mít volitelně i opticky elegantní nerezovou mřížku (klasicky je mřížka v bílé barvě). (k odstavci – Snadná instalace)

Související příspěvky

Kvalitní okna a dveře ochrání váš dům nejen před úniky tepla

redakce

Investiční nemovitost je spolehlivou pojistkou v turbulentní době

redakce

Rekonstrukce našeho baráku – jak a kde jsme sehnali elektroinstalační materiál

redakce