DŮM

Čtyři typy garážových vrat: který je nejlepší?

Garáž bývá u rodinných domů běžnou součástí, kterou denně používáme a tak musíme vrata otevírat minimálně při odjezdu a příjezdu. Jak si vybrat typ, který je nejlepší?

Chrání naše auto i dům před zloději i nepřízní počasí, často slouží i jako odkládací prostor pro aktuálně nepoužívané věci nebo druhý vstup do domu. A právě i možnosti využití garáže ovlivňují to, jaká garážová vrata se právě pro váš dům hodí a jsou tedy pro vás tou nejlepší volbou. Jednotlivé typy se rozlišují podle způsobu otevírání, což je důležité z pohledu pohodlí i praktičnosti. Každý chceme co nejmenší problémy při výjezdu a příjezdu a ne se denně prát s vraty. Proto kromě materiálu a designu rozhoduje o vhodnosti především typ otevírání.

• Sekční vrata se při otevírání se zasouvají podél stropu dovnitř do garáže. Patří mezi nejpoužívanější typy vrat. Nepotřebují téměř žádný prostor před garáží k otevření, ale vyžadují prostor u stropu, aby se vrata měla kam zasouvat. To sníží vjezdový otvor, a proto se tento typ vrat nehodí, pokud máte nízkou garáž, protože by se vjezdový otvor ještě snížil.

Na obdobném principu fungují posuvná vrata, která se zasouvají podél zdi garáže. Je tedy potřeba myslet na to, že prostor pro zasouvání musí být k dispozici, což znamená řešit umístění polic a regálů s odstupem od zdi. Výhodou je možnost jen částečného otevření například na šířku člověka a tím snadný průchod.

 Dvoukřídlá vrata jsou často tradiční volbou, otevírají se ven do obou stran a vyžadují tak dostatečný prostor před garáží. Nehodí se do míst, kde z garáže vyjíždíte rovnou do ulice a otevřená vrata by tak blokovala plynulý provoz nebo omezovala jedoucí auta.

 Na míru se vyrábí rolovací hliníková vrata, která nevyžadují žádný extra prostor. Fungují na principu jako okenní rolety, rolují se tedy při otevírání garáže kolem své osy.

To, jaký typ zvolit, tak záleží především na prostoru a dispozicích garáže a vjezdu do ní. Každý den si přidělávat problémy, které způsobí špatný výběr typu vrat, je naprosto zbytečné. Až po výběru typu vrat se zaměřte na jejich design a materiál a samozřejmě kvalitu provedení.

Související příspěvky

Plastová okna? Lepší tepelná a zvuková izolace!

redakce

Výběr vjezdových bran pro auto

redakce

Snižte náklady za energie – foukaná izolace

redakce