DŮM

Byt prosvětlený světlovody – Případová studie

Majitel v tomto podkrovním bytě řešil významný problém neosvětlených středových místností, které měly pouze zdroje umělého světla. Vzhledem k tomu, že se jednalo o chodbu, toaletu  a koupelnu chtělo to řešení účinné a komplexní.

Vzdálenost od podhledu ke střešní konstrukci je v některých místech přes 2m a díky  tomu, že se jednalo o osvětlení tří místností, světlík jako stavební úprava byl vyloučen. Volba tedy padla na světlovody, přísun denního světla od brzkých ranních hodin až do podvečerního šera.

 

Plocha k osvětlení:

Chodba :6m x 1,5m x 2,7m

Toaleta: 1m x 1,5m x 2,7m

Koupelna: 2m x 3m x 2,7m

 

 

 

 

 

Cíl

Požadovaný výkon  všech světlovodů byl takový, aby kdykoli během dne  bylo v místnostech příjemné světlo (nikoli pouze orientační) a v pozdních hodinách bylo možno stále využívat světlovodu pro nutný provoz. Samozřejmostí byl integrovaný nosič na zářivku, tedy využití svítidla a světlovodu v jednom.

Nadstandardní požadavky majitel kladl na světlovod v koupelně, který požadoval vybavit ventilační jednotkou a vyřadit tak z provozu původní nefunkční ventilátor.

 

Řešení

Technické řešení navrhla odborná firma WT-WINDOWS TOMORROW s.r.o., která zvolila 3 x 1 světlovod Solatube 160 DS (tedy průměr tubusu 250cm ). Doba realizace od potvrzení objednávky byla cca 10 dní s tím, že instalace tří světlovodů proběhla v jednom dni a prakticky nebylo třeba účasti další osoby než montéra.

 

Chodba : 1x 160 DS, lemování šindele, Optiview®, elektrická jednotka, délka 1,8m

Toaleta: 1x 160 DS, lemování šindele, Optiview®,  elektrická jednotka, délka 1,8m

Koupelna: 1x 160 DS, lemování šindele, Optiview®,  elektrická jednotka, ventilační sada, komínek na vývod, délka 2,25m

 

Resumé

Zvolené průměry naprosto dostačují požadavkům na vysokou kvalitu osvětlení, naopak na toaletě má světlovod ještě dostatečnou rezervu. Ventilace funguje perfektně a prakticky není slyšet, což je během pobytu v koupelně opravdu žádoucí. Záruky jsou nadstandardní, 3 roky na montáž, 10let na výrobek, životnost 20let a více.


www.solatube.cz


Související příspěvky

Plastová okna? Lepší tepelná a zvuková izolace!

redakce

Stibulum ut iaculis interdum tempor pellentesque

redakce

Tepelná čerpadla

redakce