DŮM

Bez komínu si neškrtnete

Topná sezóna je už na spadnutí, a tak se čím dál víc lidí zamýšlí nad tím, jakým způsobem bude letos ohřívat svou domácnost. Náklady na otop se rok od roku zvyšují, proto je třeba mít topný systém pod kontrolou. Stále více lidí inklinuje ke dvěma na sobě nezávislými zdroji tepla. Vedle plynového nebo elektrického topení je v kurzu topení krbové nebo pomocí kotlů na tuhá paliva.

K tomu, aby docházelo k intenzivnímu hoření, je potřeba přísun kyslíku a odchod zplodin. Oba dva aspekty jsou velmi důležité. K odchodu zplodin se používají komíny, které mají odpovídající technologický charakter a předepsané normy. Jsou důležité i z bezpečnostního hlediska, aby v domě nezůstával kouř a nedocházelo k nehodám udušením nebo dokonce k založení požáru.

Komíny podle druhu

Komínové systémy se dělí mezi komíny cihelné, komíny nerezové, bezpečné prostupy a komínová příslušenství. umožňují připojení libovolného spotřebiče a jsou využitelné pro všechny druhy paliv. Dobrý komín by měl být jednoduchý a kvalitní. Jeho funkčnost musí podle zákona nejméně jednou ročně zkontrolovat kominík, ale běžná údržba, jako je vymetení sazí, se doporučuje každý měsíc.

Vedle cihlové klasiky, která se dělá už při stavbě domu vyzděním, jsou velmi oblíbeným produktem i nerezové komíny, které mají tu výhodu, že je možní k nemovitosti instalovat dodatečně. Prakticky vzato v okamžiku, kdy si pořídíte krb, je možno následně instalovat komín z nerezu. Vzniklý nerezový komín nevyžaduje na rozdíl od zděných komínů nosný základ. Nerezové komíny je možno kotvit ke zdi, k fasádě, případně k jiné konstrukci. Jsou lehké konstrukce a ze je instalovat téměř všude.

Proč vyvložkovat?

Pro zvýšení životnosti komínů se volí jejich vyvložkování izostatickými keramickými vložkami nebo nerezem. Princip vložkování komínů působí proti destrukci vysokých teplot i agresivních kondenzátů. Obecně se komínové vložky vyrábějí nejčastěji ze třech typů materiálů, nerezové, šamotové a plastové. Nerezové komínové vložky v pevném a flexibilním provedení a tloušťkách materiálu od 0,04mm do 1mm. Šamotové komínové vložky ve standardní „sušené“ podobě a pak v lisováním za velkých tlaků (izostatické). Plastové komínové vložky jsou buď flexibilní nebo pevné, vždy však s výrazným teplotním omezením (pro kondenzační plynové kotle).

Související příspěvky

Pro jaké důvody se stávají právě montované domy doménou stavebního trhu?

redakce

Hliník, plast, plastohliník – který materiál bude pro vaše okna tím nejlepším?

redakce

Přinášíme vám speciál na téma: všestranná údržba oken

redakce