DŮM

Betonové žumpy a betonové jímky na vodu jsou tím nejlepším řešením u nemovitostí na odlehlých místech

Vesnické chalupy, elegantní vily i rodinné domky stojící na louce u lesa mají svůj osobitý půvab. Bydlení v lůně přírody umožňuje užívat si naplno čerstvého vzduchu i romantických procházek. Pokud trávíte čas mimo rušnou civilizaci, snáze si odpočinete a obnovíte své síly. Naplno si užijete nádherné scenerie i zpěv ptáků. Na druhou stranu se však v mnoha věcech musíte spolehnout sami na sebe. To platí dokonce i v případě, kdy sice žijete v bytě, ale vlastníte chatu a chalupu stojící mimo obec.

Co vše musíte řešit, když žijete mimo dosah inženýrských sítí?

Objekty určené k trvalému bydlení bez elektřiny jsou dnes v Česku opravdovou raritou. Do mnoha odlehlých částí obcí, čítajících jen několik málo domků, však nevede obecní vodovod ani kanalizace. Majitelé si takových domů si pak musí sami zajistit jak vodu, tak i likvidaci odpadu. O jednu studnu nebo vrt se může, pokud jsou dostatečně vydatné, dělit i několik domácností. Žádný objekt se však neobejde bez vlastní žumpy nebo septiku.

Betonové jímky mají široké možnosti využití

Jednokomorové betonové jímky lze využít pro sběr dešťové či odpadní vody i jako rezervoár u studny. Jsou také skvělou volbou při budování betonové žumpy nebo septiku. Jedná se o nádrže s betonovou krycí deskou a komínem, určené k instalaci cca 50 cm pod povrch. Betonové jímky jsou odolné vůči teplotním výkyvům i vnějším vlivům, po zasypání zeminou jsou dokonale skryté. Můžete nad nimi pěstovat okrasné rostliny, zeleninu nebo vybudovat cestičku pro pěší. Vyhněte se ale většímu zatížení – nad betonovou jímkou by například neměla vézt příjezdová cesta. Až navíc zjistíte, jaká je u betonové jímky cena, zaručeně se rozhodnete právě pro ni. Dobře uděláte – betonová jímka vám bude dlouho plnohodnotně sloužit.

Související příspěvky

Topná sezona je v plném proudu. Víte, jak ušetřit?

redakce

Foukaná izolace není jen pro pasivní dům

redakce

Pořídit si k domu čističku odpadních vod není tak jednoduché

redakce