DŮM

4 tipy jak správně vybrat matraci

Na lenošení, skvělý odpočinek i relaxaci potřebujete kvalitní matraci. Její výběr však není vždy snadný, jelikož je nabídka opravdu široká. My vám dnes však pomůžeme s výběrem pomocí čtyř tipů, jak si vaši matraci správně vybrat!

 

1. Materiál

Materiál matrací můžeme rozdělit na pružinové, latexové, pěnové HR, pěnové PUR a matrace z tzv. paměťové pěny. Starší pružinové matrace jsou chráněny roznášecí vrstvou impregnovaného vysoce gramážního filcu, který zabraňuje úniku pružin z matrace. Ty moderní obsahují taštičkové pružiny. Nejnovějším typem jsou pak matrace hybridní, které v sobě kombinují odezvu pružin a pohodlí paměťových pěn. Latexové matrace jsou velmi oblíbené pro svoji hypoalergenní vlastnost, mají dobrou elasticitu i ortopedické vlastnosti. HR pěna má také skvělé ortopedické vlastnosti a je základem pro tzv. sendvičové matrace. Paměťová pěna je pak speciální typ pěny s vysokou viskozitou, na které se netvoří proleženiny a je nejen velmi pohodlná ale vhodná pro zdravý spánek.

 

2. Tvrdost

Jedno z nedůležitějších kritérií při výběru matrace je její tvrdost. Příliš měkké, ani příliš tvrdé matrace nevyhovují skoro nikomu. Pro zdraví vaší páteře je nejvhodnější střední tvrdost matrace. Matrace se střední tvrdostí jsou skvěle elastické, přizpůsobují se tvaru těla a udržují páteř v rovině. Pokud jste si ale jistí, že vám vyhovuje velmi měkká nebo naopak velmi tvrdá matrace, pak se řiďte především dle vašeho pocitu. Tvrdé matrace jsou také vhodné pro osoby vyšší váhové kategorie.

3. Rozměr

Aby byl spánek komfortní, měla by délka matrace být asi o 20-25 centimetrů větší, než je vaše výška. Šířka klasické matrace je 90 cm pro jednolůžko, pro manželskou postel většinou 180 nebo 200 cm. Na letišti však můžete mít také dvě různé matrace z důvodu, že oběma partnerům nemusí vyhovovat tvrdost nebo zónování matrace. Moderními jsou i širší matrace o šířce 140 cm. Nezapomeňte, že děti potřebují speciální dětské matrace, které jsou přizpůsobené jejich potřebám!

 

4. Ortopedická nebo zdravotní matrace?

Snad každá matrace má dnes přízvisko ortopedická nebo kvalitní zdravotní matrace. Co to ale znamená? Oba typy matrací disponují certifikátem o hypoalergenních či hygienických vlastnostech či o vhodnosti pro osoby dlouhodobě upoutané na lůžko. Ortopedická matrace zaručuje stabilní oporu kostry a je testována na správné rozložení váhy těla. Ať už zvolíte jakýkoliv typ z těchto dvou, nevyberete špatně.

Dejte si záležet na výběru vaší matrace, jelikož se od ní bude odvíjet kvalita vašeho spánku i životní energie, se kterou ráno vstáváte!

Související příspěvky

Likvidace, dezinfekce, odstranění plísní ze stěn a fasád, aplikace proti plísňového nátěru

redakce

Jak vypadá bydlení v žádaných pražských lokalitách?

redakce

Čerpadla se stanou vaším nenahraditelným pomocníkem

redakce

Přidat komentář