BYT

Výběr nové sedací soupravy: na co se ptát a na co si dát pozor

Nakupujte sedací soupravu s rozmyslem. Stejně jako u výběru nového vozu, je i při nákupu nové pohovky dobré vědět, na co se ptát a na co si dát pozor. I mezi sedacími soupravami jsou výrazné rozdíly v kvalitě a technickém provedení, které mohou mít příznivý nebo naopak negativní dopad vaše zdraví.

Rohové sedací soupravy, pohovky a křesla

První krok je zcela na vás. Do obchodu byste měli jít přesvědčeni o tom, jaký základní typ sedací soupravy si chcete pořídit. O tom z velké části rozhodují prostorové dispozice, váš vkus a v neposlední řadě účel použití sedací soupravy. V České republice se na špici prodejnosti drží sedací soupravy a pohovky s rozkladem pro trvalé spaní, v závěsu jsou pohovky a sedací soupravy s úložným prostorem. Nejčastěji prodávané základní typy sedacích soupravy jsou kombinace dvojsedačkové nebo trojsedačkou pohovky s jedním nebo dvěma křesly, doplněné taburety. Moderní jsou rohové sedací soupravy s lenoškou.

Sedací soupravy jen s kvalitní výplní

Kvalitu sedací soupravy, stejně jako její životnost, do velké míry určuje její technické provedení. Svého prodejce se ptejte na výplně sedáků a opěráků. Mezi jednotlivými typy výplní jsou velké rozdíly. U levnějších sedacích souprav se standardně používá molitanová výplň, někdy v kombinaci s bonelovými pružinami, která může trpět neduhy jako je prosezení nebo nepříliš dokonalým anatomickým tvarování. Vyspělým řešením, které zpravidla reprezentuje vyšší cenovou kategorii sedacích souprav, je použití výplně z latexu a paměťové pěny, která se dokonale vytvaruje podle vaší postavy. Tím je dosaženo nejen velmi pohodlného sezení, zároveň pomáhá držet přirozený tvar těla a prospívá tak vašemu zdraví. Ptát se můžete také na materiály kostry sedací soupravy, kterým by ideálně mělo být masivní dřevo nebo kov. Soustřeďte se také na jednotlivé detaily, například kolečka výsuvu rozkladu nebo mechanismus otevírání úložných prostor.

Kožené sedací soupravy, látkové sedací soupravy

Velkou pozornost věnujte výběru správné potahové látky nebo kůže.Vzhled je přitom posledním určujícím faktorem. Pro výběr kvalitní potahové látky se můžete řídit počtem sedacích cyklů. Toto číslo udává životnost daného potahu sedací soupravy, běžně se můžete setkávat s hodnotami od deseti do sta tisíc sedacích cyklů. Zároveň bohužel neplatí, že by látka s vyšším počtem sedacích cyklů musela být nutně lepší, než látka s nižším počtem sedacích cyklů. Proto se spolu s tím soustřeďte na celkovou kvalitu zpracování, pečlivě si prohlédněte kvalitu šití a vypnutí potahové látky na vystaveném vzorku sedací soupravy. V případě že vyberete potahovou kůži, dívejte se na tloušťku potahové vrstvy ve vzorníků, kterým listujete, ptejte se, zda se jedná o máčenou kůži, která má výrazně příjemnější charakter a delší životnost. Potahovou látku vybírejte také s ohledem na to, zda jsou v domácnosti děti nebo domácí zvířata. V nabídce řady prodejců jsou látky, které jsou snadno omyvatelné vodou, i když je nejmenší členové rodiny počmárají propiskou nebo polijí kakaem.


Záruční a pozáruční servis sedacích souprav

Vodítkem pro správné rozhodnutí, kde sedací soupravu koupit, může být také prodejní a poprodejní servis vámi vybraného prodejce. Správný prodejce by vám neměl zapomenout vysvětlit pokyny pro údržbu sedací soupravy nebo zásady správného používání zvoleného typu látky pro dosažení maximální životnosti. Důležité jsou také podmínky záručního a pozáručního servisu. Součástí dodávky musí být také přehledný manuál s instrukcemi pro správnou péči o vaši novou sedací soupravu.

Na závěr si dovolíme doplnit, že i v rámci výběru nových sedacích souprav platí obecné pravidlo: od levné sedací soupravy nečekejte vysokou kvalitu provedení dlouhou životnost. V mnoha případech se vyplatí sáhnout hlouběji do kapsy. Zlatou střední cestu představují sedací soupravy v hodnotě od pětadvaceti do padesáti tisíc korun, v závislosti na zvolené potahové látce nebo kůži.

 

www.nabytek-domu.cz | www.moraviaflat.cz

Související příspěvky

Nábytek do koupelny může kompletně změnit její vzhled

redakce

Jak mají vypadat moderní novostavby bytových domů?

redakce

5 tipů, jak přežít horké dny v bytě

redakce