BYT

Úvěr, nebo půjčka?

Úver můžeme definovat jako časově omezené půjčení peněz za úplatu, tj úrok. Peníze půjčuje věřitel (banka nebo nebankovní subjekt). Povinností dlužníka je vrátit půjčené peníze věřiteli i s úroky. Podle předmětu, na který jsou peníze půjčené, úvěry dělíme na účelové a bezúčelové. Podle zajištění je dělíme na zajištěné a nezajištěné.

 

Dalším kritériem při rozdelenovaní úvěrů je lhůta jejich splatnosti, podle níž úvěry dělíme na:

  • krátkodobé – s lhůtou splatnosti do 1 roku včetně,
  • střednědobé – s lhůtou splatnosti do 4-5 let,
  • dlouhodobé – s lhůtou splatnosti nad 5 let.

Každý úvěr můžeme charakterizovat kombinováním výše uvedených rozděleni. Např. hypoteční úvěr je dlouhodobý účelový úvěr zajištěný nemovitostí. Půjčka může být krátkodobý bezúčelové úvěr bez zajištění, ale také střednědobý účelový úvěr se zabezpečením, například ručitelem. Je možnost více kombinací. V některých bankách vám poskytnou půjčku ihned. Můžete dostat až 500 000 Kč na cokoliv bez ručitele s úrokem již od 6,9% ročně. Je to výhodný úrok, který se do konce splácení nezmění. Navíc garantují tu nejvýhodnější nabídku. Dokonce si můžete vybrat jeden měsíc v roce, kdy nebudete muset půjčku splácet a to bez poplatku za poskytnutí. K půjčce vám automaticky otevřou online účet zcela zdarma. Můžete si určit den, kdy budete půjčku splácet. I délka splácení je na vás, od 6 do 72 měsíců.

Nemusíte se ničeho bát, pokud se vám naskytnou problémi se splácením v některých bankách vám poskytnou výhodně pojištění splácení. Pojištění není povinné, ale může vám pomoct při potížích se splácením.

 

Úvěry také třídíme na základě:

  • změny, ve které je úvěr poskytován,
  • metody čerpání úvěru (jednorázový, revolvingový úvěr),
  • metody splácení úvěru (úvěry splatné jednorázově a postupně).

Pokaždé si ale třeba půjčovat s rozvahou, aby nemuselo dojít k nepříjemné situaci, kdy nebudete schopni půjčky splatit, a bude Vás muset navštívit exekutor.

Je třeba říci, že i tyto služby mohou jako každé jiné být velmi prospěšné, ale stejně jako u mnoha jiných věcí i zde platí, že půjčky jsou dobrý sluha, ale zlý pán.

Související příspěvky

Kolekce Witex Color a Witex Color+: Individuální design pro nadstandardní bydlení

redakce

Druhá etapa bydlení Nad Přehradou je v plném proudu

redakce

Jak čistit skvrny na světlém koberci?

redakce