BYT

Trendy na trhu nemovitostí pro rok 2019

Zajímají vás nemovitosti? Sledujete, co se odehrává na trhu s nemovitostmi nového? Přeje rok 2019 bydlení nebo nás čeká opět stagnace? Trh s nemovitostmi se stále mění. Co se zdálo před pár lety nemožné, dnes je realitou a odhady či sliby odborníků se ne vždy podaří naplnit. A jaký měl minulý rok vliv na realitní trh? Ano, blýská se na lepší časy. Už teď je zřejmé, že se zastaví u bytů skokový nárůst cen a dobrá zpráva také je, že se očekává oživení nájemního bydlení, které je ve vlastnictví měst.

 

 Jak na tom budou ceny nemovitostí?

Ceny novostaveb dosáhly vrcholu a postupně se budou stabilizovat, bohužel ceny starších bytů i nadále porostou. To se tyká především Prahy. Metr čtvereční staršího bytu se nyní v průměru pohybuje zhruba na 75 % hodnoty bytu v novostavbě, jež nabízejí třeba developerské projekty v Praze. Také zpřísnění podmínek pro udělování hypoték změnilo zásadně situaci na trhu s nemovitostmi a přispělo ke zvýšení poptávky v nájemních bytech. Dá se předpokládat, že poptávka bude i nadále stoupat. Nedostatek nájemního bydlení povede samozřejmě ke zvyšování cen. Dalším trendem letošního roku je, že majitelé nemovitostí stále více kontaktují napřímo zájemce o bydlení a opačně. Odpadají tak provize realitní kanceláři a je kladen stále větší tlak na co nejvýhodnější cenu.

Holešovická Pergamenka je typický příkladem moderního bydlení, jež vzniklo revitalizací skladových prostor.

 

Mění se i typy pronájmů

Ve snaze vytěžit z nemovitosti co nejvíce, stále více majitelů, kteří pronajímají byty, využívá možnosti krátkodobých pronájmů. To funguje dobře zvláště v Praze a také v krajských městech. Dominantní platformou je nyní Airbnb, ale dá se předpokládat, že ji doplní celá řada dalších. Krátkodobé pronájmy se stanou do budoucna zajímavým byznysem i pro realitní kanceláře. Cílí především na turisty a manažery, u kterých se jedná o pronájmy o délce v řádech několika měsíců.

Do popředí zájmu se dostávají i byty a domy na vesnicích a ve městech, jež jsou v hodinovém dojezdu do centra Prahy. Vesnické domy budou v příštím roce extrémně přitažlivé pro lidi, kteří nemají peníze na to, aby si koupili vlastní nemovitost, a zároveň se jim nechce platit předražené nájmy v centrech měst. Ano, ve Středočeském kraji můžete za „pražský plat“ dosáhnout na velmi zajímavé bydlení.

 

 Poptávka po menších bytech roste

Ceny nemovitostí v uplynulém roce neúprosně rostly a dosáhnout na hypotéku je čím dál tím složitější. Tento fakt vede ke změně preferencí a to se týká jak prodeje bytů v Praze, mimo Prahu nebo i pronájmu bytů. V minulosti byl největší zájem o 70metrové byty, dnes lidé preferují, zvláště pak v Praze, byty daleko menší. S úsporou místa souvisí i renesance společných dvougeneračních domácností. Důvodem je konsolidace finančních prostředků v rámci užší rodiny. Není také výjimkou, že starší generace se podílí na pořízení nového bydlení nejen svými úsporami, ale také prodejem svého dosavadního domu nebo bytu.

Rezidenční projekt Kaskády Barrandov nabízí mimo jiné i malometrážní byty 1+kk.

 

Trendy bydlení v České republice nejsou specifické jen pro naši republiku, ale jsou v souladu s evropskými měřítky a standardy. Potýkáme se s podobnými problémy, zvláště pak v Praze či velkých městech.

Související příspěvky

Mezonetový nebo půdní byt?

redakce

Máte rádi retro styl? I radiátory mohou být retro!

redakce

Mika rento paki

redakce