BYT

Stavba komínu – zvládneme postavit komín sami?

Přinášíme vám základní tipy a triky pro stavbu komínového systému svépomocí v novostavbách i starších domech. Je důležité aby váš nový komín byl postaven na dostatečně únosném podkladu (betonový základ, betonová armovaná deska atd.) Při stavbě je třeba zvážit, popř. si nechat poradit od odborníka, zda-li plocha na kterou chcete postavit váš nový komín je vhodná pro tuto stavbu.
U novostaveb se v naprosté většině se stavbou komína počítá a proto je již v projektové dokumentaci zakreslený typ a potřebný základ pro komín. Na českém trhu se prodává několik druhů komínových systémů, které jsou si v konečném stádiu velice podobné, rozlišuje se pouze na jaký druh paliva je komín vhodný. Proto tyto jednotlivé komínové systémy váží zhruba stejně. Pro komín Tuma – Termat je potřebné počítat s únosností podkladu zhruba 100 kg na 1 běžný metr komínu. Záleží pak ještě na konečné povrchové úpravě komínu a hlavně jeho nad-střešní části, kde obklad nebo omítka dále navyšují hmotnost.

 

Komínové systémy ušetří práci

Pozor je třeba si dávat u letitých staveb. U starších domů byl komín většinou součástí zdiva a nebylo potřeba dále řešit statiku a dilataci. Pokud chcete postavit nový komínový systém do staršího domu je třeba počítat s tím že nový komínový systém by měl mít potřebný únosný základ a musí stát samostatně – dilatační mezera mezi zdivem a komínem min 30 mm. Tato mezera se vyplňuje většinou tvrzenou minerální deskou (vlnou). To samé platí při průchodu stropem, či podlahou.

Vzhledem k tomu že u starších staveb se prováděl zásyp mezi základovými pásy většinou zeminou nebo jinými nekvalitními materiály, zásyp časem klesl a pod deskou vznikla vzduchová mezera. Taková podlaha časem pod komínem může prasknout a způsobit velké škody včetně poškození komínového systému. Z toho důvodu doporučujeme provést sondu a zjistit skutečný stav podlahy.

 

Komínové systém za výhodné ceny sestavíte během chvíle

Potřebnou výšku si určíte sami při montáží komínového systému. Komín se začíná stavět od kondenzační jímky, následně dvířkového dílu a pak je možné umístit díl pro zaústění spotřebiče (kamna, krby, sporák atd.) Pokud potřebujete umístit díl pro napojení do větší výšky, položí se na dvířkový díl další jednoduchá šamotová vložka a následně na ni umístíte napojovací díl s úhlem 90° nebo 45°. V žádném případě není možné šamotovou vložku zkrátit pro dosažení potřebné výšky! V případě že potřebujete dosáhnout přesné výšky zaústění, důrazně doporučujeme vybetonování podkladní desky na požadovanou výšku, nebo použití další tvárnice, kterou je možné zkrátit a vylít betonem. Hlavně u novostaveb je potřebné počítat se skladbou podlahy, která je většinou cca 200 – 250 mm a objednat 1 tvárnici navíc, která bude sloužit jako základek pro komín. Umístit kondenzační jímku a mřížku do podlahy je nevhodné řešení.

 

Při dodržení základní pokynů a postupů je stavba komínu svépomocí nenáročnou a jednoduchou prací.

 

www.kominy1.cz – levné komínové systémy

Související příspěvky

BAUMIT potvrdil pozici nejstabilnější štiky českého byznysu

redakce

Vkusný nábytek do Vaší jídelny

redakce

Kril penectus aliquet pretium

redakce