BYT

Pronájem bytu v Praze – na vlastní pěst nebo s realitní kanceláří?

Stěhujete se do Prahy, nebo jen hledáte nové bydlení, které vám bude lépe sedět? Poradíme, jak si v Praze najít skvělý pronájem, který vás finančně nezruinuje a bude co nejvíce odpovídat vašim potřebám. Jste-li sami, v páru nebo s rodinou, pronájem bytu v Praze bude díky našim radám hračkou.

 

Zeptejte se známých

Logickým krokem při shánění nového pronájmu, je průzkum u známých, příbuzných a kamarádů. Ti vám mohou doporučit pronajímatele, který zrovna shání nájemníky, a dokonce vám „ze známosti“ vyjednat výhodnější cenu pronájmu.

I tato na první pohled ideální varianta má svá úskalí. Výměnou za lepší podmínky může chtít pronajímatel „uzavřít“ smlouvu třeba jen ústně, aby nemusel příjmy z pronájmu danit, což vám může zkomplikovat domáhání se složené kauce za vybavení nebo dalších, původně ústně přislíbených, podmínek pronájmu. Zde více než jinde platí, že pořádek dělá přátele, a i když jde o kamaráda, raději všechno sepište.

 

Využijte sociální sítě a komunitní weby

Pronájem bytu lze rovněž řešit způsobem navýsost současným – na sociálních sítích. Tato varianta je vhodná, zejména pokud hledáte spolubydlení, nebo spolubydlícího, který by s vámi do pronájmu šel. Budoucího spolubydlícího si navíc, pokud ho osobně neznáte, můžete nenápadně otipovat např. podle jeho facebookového profilu a zjistit, zda máte společné zájmy nebo naopak zájmy naprosto nesmiřitelné.

 

Hledejte na realitních serverech

Klasickou cestou, jak se informovat o nabídce pronájmu v Praze, je využít služeb realitní kanceláře nebo specializovaných realitních serverů. Překvapit vás může fakt, že existují „realitky“ specializující se čistě na pronájmy. Ty pak nabízejí zajímavé služby, jako je možnost vyhledat pronájem, kam se můžete nastěhovat ihned, nebo takový, který bude k dispozici třeba na začátku října, kdy přijedete do Prahy na nový vysokoškolský semestr.

Obecně je výhodou internetových portálů realitních kanceláří možnost filtrovat nabídky podle ceny, kterou jste ochotni zaplatit, preferované lokality nebo vybavení bytu. Některé kanceláře navíc nabízejí i zprostředkování spolubydlení nebo platbu kauce a prvních dvou nájmů na splátky.

 

Související příspěvky

Prodáváte byt? Tak nepodceňte fotografie a cenu

redakce

Nejprodávanější lokalitou je Praha 5. Nabízí totiž vše, co potřebujete

redakce

Moderní obývací stěna nesmí dusit interiér

redakce