Search

Prodej bytu – na co si dát pozor?

Stěhování patří k důležitým milníkům našeho života. Kromě toho, že symbolizuje nový začátek, je s ním spjata hromada starostí, nervů a spousta zařizování. Aby všechno klaplo tak, jak má, je potřeba si některé věci důkladně ohlídat. Největší riziko souvisí s prodejem stávajícího bytu, celý proces tedy není radno podceňovat. Na co si musíte dát pozor?

 

Odhad ceny a propagace

Prodej bytu představuje náročnou záležitost, a to jak časově, tak organizačně. Ze všeho nejdříve je třeba určit cenu nemovitosti. Ta se odvíjí od toho, v jakém stavu se byt nachází, v jak žádané lokalitě je umístěn a také podle aktuální situace na trhu – rozhodující je vztah nabídka-poptávka. Z logiky věci vyplývá, že jinou hodnotu bude mít byt v centru Prahy a velkých měst a jinou v malé vesnici. Abyste mohli vybírat z velkého počtu zájemců, musíte danou nemovitost správně propagovat, aby se vaše nabídka dostala k těm správným lidem -k potenciálním kupcům vaší nemovitosti. Způsobů existuje celá řada, jednoznačně však vede internet.

 

Důkladná prohlídka bytu

Úspěšný prodej nemovitosti ovlivňuje mnoho faktorů a neměli bychom žádné opomenout a soustředit se na detailní přípravu. Jsou to totiž právě ty zdánlivé detaily, které rozhodují o tom, jestli se z obyčejného zájemce stane kupec či nikoli. Snažte se proto, aby prodávaná nemovitost, udělala ten nejlepší dojem a působila prostorně, čistě, útulně, zkrátka atraktivně. Opravte všechny – i malé a zdánlivě bezvýznamné – vady, ať už se jedná o kapající kohoutek nebo třeba vrzající dveře. Právě tyto drobnosti totiž sehrávají při prodeji bytů nezanedbatelnou roli. Prověřte podlahy, všechny rozvody, okna, koupelnu, kuchyň i toaletu.

 

Nezbytné náležitosti smlouvy

Kupní smlouva je nejdůležitější dokument při převodu nemovitosti, který ošetřuje podmínky jejího předání a převzetí. Věnujte proto jejímu obsahu patřičnou pozornost a dbejte na její úplnost. Identifikace smluvních stran, jasně specifikovaný předmět smlouvy, ujednání o ceně bytu, termín a způsob úhrady kupní ceny – to vše patří mezi její nezbytné náležitosti. K jejímu sepsání je vhodné přizvat advokáta, abyste měli jistotu, že je dokument opravdu kvalitní a nikdo ho tak nemohl napadnout. Ačkoli můžete všechny kroky podniknout sami, je přece jen lepší, obrátit se na odborníky, kteří se na oblast realit specializují – notáře, finanční poradce nebo renomované realitní kanceláře. Přece jen my jako laici nemáme tolik zkušeností ani potřebných znalostí a v oblasti prodeje nemovitosti si rozhodně nemůžeme dovolit udělat žádnou, ani sebemenší, chybičku.

 




Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *