BYT

Podlahové topení versus radiátory: které jsou lepší?

Pro mnoho lidí jsou při rekonstrukci důležité jen vstupní náklady. Spoléhají na to, že nově koupené spotřebiče jim ušetří finance tak nějak samy od sebe. Stejné je to i s výběrem topného systému. Co myslíte, vyplatí se v konečném součtu spíše klasické radiátory nebo moderní podlahové topení?

Při výběru bytového topení bychom měli v úvahu vzít především tepelnou pohodu. Člověku nejvíce prospívá tzv. teplotní vrstvení, při kterém je teplota vzduchu při zemi o 2-3°C vyšší než v úrovni hlavy. Přesně tento efekt vytváří podlahové topení využívající sálavé teplo. Efekt rozložení tepla kombinovaný s nízkým prouděním vzduchu je navíc velmi výhodný pro alergiky.

Volný prostor i snadná údržba hraje pro podlahové topení

Při použití podlahového vytápění vás čeká jen jeden problém: vybrat tu správnou podlahu. Starosti si naopak nemusíte dělat s volným místem v místnostech. Tam, kde by stály klasické radiátory, bude tentokrát prostor třeba pro police s květinami. Trápit se nemusíte ani se složitým čištěním prachu z těžko dostupných míst, který se v opačném případě rád rozprskne po místnosti při každém závanu teplého vzduchu.

Topení zabudované v podlaze téměř žádnou údržbu nepotřebuje, kvalitní rozvody jsou vyrobené z odolných materiálů a netrpí usazováním vodního kamene a dalších nečistot. Čas od času je třeba zkontrolovat pouze rozdělovače.

heating-949081_640

Konečným výsledkem je úspora

Možná se ptáte, proč jsou klasické radiátory v českých domácnostech stále tak oblíbené. Důvodem je jejich nízká pořizovací cena. Tím ale veškeré výhody končí. Zatímco k dosažení tepelné pohody se potřebují radiátory rozžhavit na 22°C, podlahové topení má toto číslo o dva stupně nižší. A každý ušetřený stupeň tepla snižuje roční vyúčtování o 6%. Podlahové topení má také mnohem nižší požadovanou výstupní teplotu, takže se konečná úspora nákladů na vytápění pohybuje okolo 18% a to po dobu mnoha let. To už stojí za investici.

girl-925635_640

Související příspěvky

Poradíme, jak sehnat moderní bydlení v Praze a jejím okolí za nej cenu!

redakce

Dodejte jedinečnost svému interiéru

redakce

Bezdotykové odpadkové koše Helpmation pro snadnější život

redakce