BYT

Podkrovní byty plné světla

Byty umístěné přímo pod střechou domů jsou dnes velice populárním obytným prostorem. Ne vždycky tomu tak ale bylo. Kvůli nedostatečně promyšlenému systému oken v podkrovích, byly tyto místnosti až do konce třicátých let minulého století vhodné maximálně k ukládání starých nepotřebných věcí.

 

Okno a střecha

Od roku 1941, kdy Villun Kann Rasmussen vymyslel první střešní okna Velux, se vývoj střešních oken nezastavil a jsou stále populárnější. Ukazuje se, že právě díky nim je dnes podkroví často nejsvětlejším a tedy i nejpříjemnějším prostorem v budově.

Jak díky novým druhům skel, tak i díky nejnovějšímu technickému vybavení oken, dnes nenajdete střešní profil, na který by se střešní okno nehodilo. Nejběžnější sklon střechy je mezi 40⁰ a 90⁰. Nejvhodnějším pro tento typ střechy je okno s kyvným mechanismem. U střech se sklonem od 15⁰ do 55⁰ je zase vhodnější systém výklopný.

 

Osvětlení odkudkoliv

Dnešní střešní okna dokáží prozářit i místnosti, kde je střecha tak vysoko, že by se střešní okno nedalo pohodlně otevřít. Skutečnou špičkou jsou okna s dálkovým ovládáním, která tento problém pohodlně a elegantně řeší. Nejpropracovanější modely jsou dokonce instalovány i s vlastními fotovoltaickými panely. Jejich provoz tedy nic nestojí, a v krizových situacích, jakými může být výpadek proudu v důsledku blížící se bouřky, jsou zcela samostatná.

 

Podkroví není jen pohodlným místem k bydlení. Stává se i stále populárnějším prostorem pro budování uměleckých ateliérů a pracoven. Důvod je jednoduchý, denní světlo. Je to nejpřirozenější a nejpříjemnější forma osvětlení, kterou máme možnost mít. Má prokazatelně pozitivní vliv jak na fyzické zdraví, tak na psychický stav jedince. Dobře promyšlený podkrovní prostor, takového světla dokáže nabídnout maximum. V době, kdy v interiéru trávíme většinu života, je to víc než cenné.

Související příspěvky

Textil v bytě

redakce

Vestavěné skříně – sázka na jistotu

redakce

Tanra mes pede elit

redakce