Search

Pěstováni broskvoní

Není to krásný pocit, utrhnout si na zahradě vlastní vypěstovanou broskev? Jistě ano, ale předtím je důležité se zaměřit na to, aby se vám zasazený strom uchytil a plody na něm vyrostly. Je důležité se řídit pár radami.

 

Co se broskvoní týče, zařazují se mezi teplomilné stromy. Za místo původu se považuje Čína. Z této oblasti si stromy přivezly velkou spoustu nároků na životní podmínky. Tyto podmínky jsou velmi důležité proto, aby vám vaše broskvoně vůbec vyrostla. Zohledňují se zde nejen klimatické podmínky a mikroklima, ale rovněž i orientace stromu ke světovým stranám.

Už při vysazování je důležité brát ohled na místo, kam broskvoně umístíme. Měly by být orientovány na slunečném místě a to obrácené k jihu, jihozápadu nebo jihovýchodu. Pozor taky na severní vítr, doporučuje se zasadit strom blíž budově, která tvoří štít, ale měla by zde být zachována délka minimálně 50 cm .

Dále je potřeba, aby měla koruna dost světla. To docílíme pravidelným řezem vnitřních větví, koruna by měla být uprostřed „ dutá“, aby slunce mohlo ke všem větvím s plody.  Broskvoně, jako většinu peckovin, řežeme až v období květu!

Nezapomínejme broskvoně pravidelně ošetřovat proti chorobě kadeřavosti broskvoní. Je to velmi vážná nemoc, kterou trpí prakticky většina broskvoní.

Co se půdy týče, rozhodně by neměla být trvale mokrá, jílovitá a nepropustná.

Pokud nemáte dostatečně dobré podmínky, a přesto o broskvoň stojíte, lze zvolit takovou odrůdu broskvoně, která je určena pro méně příznivé podmínky. Je dobré volit velmi rané nebo rané zrající odrůdy. Dále zvolte raději odolnější zvonkovitý typ květu. Pro zasazení se doporučuje jarní období – podzimní výsadba bývá méně úspěšná, jelikož mladé stromky jsou velmi náchylné na mráz. Hlavně nezapomenout použít podnože. Pokud se stromeček dobře uchytí, druhý rok seřízneme ramínka na asi 30 – 50 cm. V dalších letech se seřezávání opakuje. Důležité je jako u ostatních dřevin pravidelně přihnojovat. Posílí se tak kvetení i celkově větší odolnost vůči kadeřavosti. Velmi vhodné je použít speciální hnojivo Hortilon Broskvoně. Toto hnojivo od společnosti Rašelina a.s. je plně vodorozpustné a dodá dřevině veškeré živiny, které potřebuje.

Pokud dáte broskvoni péči, kterou vyžaduje, tak vás na oplátku odmění svými chutnými plody.

 


www.raselina.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *