Search

Nedostatek bytů v Praze nastartoval zcela nové trendy

Získat v Praze nový byt je stále komplikovanější a díky převyšující poptávce vystřelily ceny prudce vzhůru. Trh se zhoupl i v oblasti hypoték, loňský rok byl ve znamení rekordního nárůstu, letos se však nabídka hypoték jeví zcela opačně. Hypotéky zaznamenaly prudký propad a dosáhnout na ně není od dubna vůbec snadné.

Je chvályhodné, že na tuto situaci velmi pružně zareagovali developeři, zvláště pak společnost FINEP a přicházejí se zcela novou nabídkou nájemních bytů. V současnosti také přibývá bytů, jež jsou kupovány za účelem dobré investice.

 

Jak se na trhu s nemovitostmi projeví omezení hypoték?

V loňském roce byly úrokové sazby u hypoték opravdu extrémně výhodné a přály zájemcům, kteří si chtěli koupit vlastní dům či byt. Tato situace nemohla ale trvat věčně, poptávka začala převyšovat nabídku bytů a v důsledku toho začaly od počátku roku 2017 úrokové sazby strmě růst. Když k tomu přidáme doporučení Česká národní banky, neposkytovat oblíbené a výhodné devadesáti procentní a vyšší hypotéky, je zcela jasné, že musel zájem o koupi bytů poklesnout.

Je vidět, že znevýhodnění hypoték se ihned promítlo do citlivého trhu s nemovitostmi a začínají se objevovat nejenom nájemní byty, ale dokonce i celé domy. Tento model, je na rozdíl od Prahy, v západních metropolích zcela běžný. Podle analýzy společnosti KPMG žije v nájmu jen 32 % Pražanů. Vídeň se může pochlubit 78 % a Berlín? Tam bydlí v nájmu dokonce 84 % obyvatel.

 

Kde se dají v Praze ještě koupit byty?

Bytů v Praze je letos, stejně jako vloni, nedostatek. Společnost FINEP má však ve svém portfoliu pro Pražany i v období stagnace, jak je nyní nazývána situace na realitním trhu, stále připravenu řadu zajímavých nabídek, a to hned v několika atraktivních lokalitách.

Můžete si svůj nový byt koupit, získat ho jako družstevní nebo zvolit již zmiňovanou cestu nájemního bydlení. V současnosti najdete byty společnosti FINEP v rezidenčních projektech na Praze 9 – Prosek Park a Praze 10 – Malý háj ve Štěrboholích.

Projekt Prosek Park XII na Praze 9

Družstevní byty v rámci projektu Malý háj VI

Další byty jsou připraveny ihned k nastěhování v Britské čtvrti ve Stodůlkách nebo Nad Přehradou v Hostivaři. FINEP také plánuje začít výstavbu developerských projektů na Praze 4 a 5 na Barrandově a Hodkovičkách.

Projekt Britská čtvrť – X. etapa

Projekt Nad Přehradou v Hostivaři

Společnosti FINEP pro vás připravila také nové webové stránky. Naleznete zde konkrétní nabídky jednotlivých domů či bytů, včetně jejich dispozice, velikosti, orientace a také, často některými developery utajované, konkrétní ceny. Nejlepší ale bude, vyzkoušet si nový web na vlastní klik.
Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *