BYT

Nedostatek bytů v Praze nastartoval zcela nové trendy

Získat v Praze nový byt je stále komplikovanější a díky převyšující poptávce vystřelily ceny prudce vzhůru. Trh se zhoupl i v oblasti hypoték, loňský rok byl ve znamení rekordního nárůstu, letos se však nabídka hypoték jeví zcela opačně. Hypotéky zaznamenaly prudký propad a dosáhnout na ně není od dubna vůbec snadné.

Je chvályhodné, že na tuto situaci velmi pružně zareagovali developeři, zvláště pak společnost FINEP a přicházejí se zcela novou nabídkou nájemních bytů. V současnosti také přibývá bytů, jež jsou kupovány za účelem dobré investice.

 

Jak se na trhu s nemovitostmi projeví omezení hypoték?

V loňském roce byly úrokové sazby u hypoték opravdu extrémně výhodné a přály zájemcům, kteří si chtěli koupit vlastní dům či byt. Tato situace nemohla ale trvat věčně, poptávka začala převyšovat nabídku bytů a v důsledku toho začaly od počátku roku 2017 úrokové sazby strmě růst. Když k tomu přidáme doporučení Česká národní banky, neposkytovat oblíbené a výhodné devadesáti procentní a vyšší hypotéky, je zcela jasné, že musel zájem o koupi bytů poklesnout.

Je vidět, že znevýhodnění hypoték se ihned promítlo do citlivého trhu s nemovitostmi a začínají se objevovat nejenom nájemní byty, ale dokonce i celé domy. Tento model, je na rozdíl od Prahy, v západních metropolích zcela běžný. Podle analýzy společnosti KPMG žije v nájmu jen 32 % Pražanů. Vídeň se může pochlubit 78 % a Berlín? Tam bydlí v nájmu dokonce 84 % obyvatel.

 

Kde se dají v Praze ještě koupit byty?

Bytů v Praze je letos, stejně jako vloni, nedostatek. Společnost FINEP má však ve svém portfoliu pro Pražany i v období stagnace, jak je nyní nazývána situace na realitním trhu, stále připravenu řadu zajímavých nabídek, a to hned v několika atraktivních lokalitách.

Můžete si svůj nový byt koupit, získat ho jako družstevní nebo zvolit již zmiňovanou cestu nájemního bydlení. V současnosti najdete byty společnosti FINEP v rezidenčních projektech na Praze 9 – Prosek Park a Praze 10 – Malý háj ve Štěrboholích.

Projekt Prosek Park XII na Praze 9
Družstevní byty v rámci projektu Malý háj VI

Další byty jsou připraveny ihned k nastěhování v Britské čtvrti ve Stodůlkách nebo Nad Přehradou v Hostivaři. FINEP také plánuje začít výstavbu developerských projektů na Praze 4 a 5 na Barrandově a Hodkovičkách.

Projekt Britská čtvrť – X. etapa
Projekt Nad Přehradou v Hostivaři

Společnosti FINEP pro vás připravila také nové webové stránky. Naleznete zde konkrétní nabídky jednotlivých domů či bytů, včetně jejich dispozice, velikosti, orientace a také, často některými developery utajované, konkrétní ceny. Nejlepší ale bude, vyzkoušet si nový web na vlastní klik.

Související příspěvky

Nenechte si uniknout nový developerský projekt Na Vackově

redakce

„Tapety od kterých neodtrhnete zrak“

redakce

Moderní bydlení v Praze pro rodiny s dětmi

redakce

Přidat komentář