BYT

Moderní obývací stěna nesmí dusit interiér

Zapomeňte na tmavé těžkopádně působící obývací stěny. Dejte vašemu obývacímu pokoji prostor a nechte vzhled jednotlivých doplňků vyniknout. Moderní obývací pokoj by měl dýchat a vy se v něm musíte cítit uvolněně.

Módní trend ve vybavování obývacího pokoje už překročil období velkých, těžkých a hlavně tmavých obývacích stěn z předrevolučního období. Ty měly jednu výhodu, v malých panelákových bytech poskytovaly dostatek úložného prostoru. Na druhou stranu zabraly velkou plochu obývacího pokoje, v kombinaci s velkou sedací soupravou se stal obývací pokoj ve většině případů stísněným prostorem.

Po určitou dobu bylo naopak doslova trendy mít co nejméně nábytku. V časopisech o bydlení byly vidět aranžované fotografie obývacích pokojů, kde byla hlavní dominantou květina v rohu místnosti a televizní obrazovka pověšená přímo na zdi a jediný kus nábytku představovala sedací souprava.

Z tohoto období z části vychází i moderní obývací stěny. Ty ale na rozdíl od dvou jmenovaných extrémů nabízí vhodně koncipovaný úložný prostor, váš obývací pokoj pomohou prosvětlit a vyřešit uložení všech komponent domácího zábavního centra.

 

Designové obývací stěny v popředí zájmu

Pro současné technologické postupy není problém vytvořit zaoblené tvary desek obývacích stěn nebo velká oblouková skla, která tvoří přední dvířka vysokých prosklených vitrín. Vznikají tak velmi zajímavé a povedené designové tvary praktických a přitom vzdušných obývacích stěn.

 

Pozor na vhodný materiál obývacích stěn

Při výběru nové obývací stěny dávejte dobrý pozor na výběr materiálu, ze kterého jsou jednotlivé díly sestavy vyrobeny. Kvalitní a bohatě dostačující variantou jsou LTD desky o různých tloušťkách s kvalitními ABS hranami pro vysokou odolnost proti poškození. Pozor si dejte na LTD desky potažené papírovou fólií. Takové výrobky sice lákají na nízkou cenu, ale kvalitativně je nelze s ničím srovnávat.  Poznáte je velmi snadno už při pohledu na hrany. Abyste je poškodili, stačí po nich přejet neopatrně palcem. Opačný pól nabídky představují obývací stěny z masivu, při výběru v této kategorii se prakticky nemůžete splést. Zde si stačí pouze ověřit, jestli bylo dřevo namořeno nebo zalakováno směsí s ochranným UV filmem, aby přírodní dřevo exponované na světle příliš nezměnilo svůj odstín.

 

Požadujte komfortní prvky k obývacím stěnám

U středních a vyšších kategorií obývacích stěn lze očekávat i komfortní prvky, které můžete znát například i z lepších kuchyňských sestav. Jedná se především různé systémy pojezdů, která mají hladký chod. Požadovat můžete zejména systémy pro tlumení dorazů. U dražších obývacích stěn by se vám tedy nemělo stát, že by dvířka při zavření bouchla nebo naopak při otevírání kladla nepřirozený odpor.
Efektní a neméně praktickou komponentou, kterou lze volitelně pořídit k většině obývacích stěn je vestavěné bodové osvětlení. Prosvětlené vitríny obývací stěny mohou velmi zajímavě doplnit interiér.
V případě, že bude součástí obývací stěny i televizní stolek, ověřte, jestli nabízí dostatek otvorů pro provlečení potřebné kabeláže.

Pokud máte obývací stěnu už vybranou, zvažte, zda by ji nebylo dobré doplnit i samostatně stojící komodou, která nabídne dostatek úložného prostoru pro vaše věci.

 

www.nabytek-domu.cz | www.moraviaflat.cz

Související příspěvky

Koberce do dětského pokoje

redakce

Nejlepší příležitosti ke spokojenému bydlení na Praze 5 a 6

redakce

Vybavte dokonale dětský pokoj

redakce