BYT

Komínové systémy – stavba komínu po krocích

Na trhu existuje mnoho komínových systémů, které usnadňují svým stavitelům práci. Je stavba komínu opravdu tak jednoduchá? Co po budete potřebovat, jestliže se rozhodnete pro komínový systém a stavbu svépomocí ? 

Zvládneme vybrat a postavit komín sami?

Samozřejmě! Pokud máte alespoň základní zkušenosti s manuální prací, není problém podle dobře zpracovaných návodů a technologických postupů komín zbudovat svépomocí.

I přesto, že se jedná o poměrně jednoduchou stavební úpravu, je potřeba se na ni dobře připravit. Jednou ze základních podmínek je vybavenost patřičným nářadím. Ve výbavě tedy nesmí chybět úhlová bruska s diamantovým kotoučem, nářadí na míchání lepidel a tmelu, zednické nářadí, vodováha atp. Neméně důležité je používaní odpovídajících ochranných pomůcek, jako ochranní brýle, respirátor, či pracovní rukavice.

 

Vybíráme vhodný komín pro různé kotle

Před samotnou stavbou komínu je potřebné vědět jaký spotřebič a druh paliv se bude při vytápění spalovat. Podle druhu paliva je možné určit kolik kondenzátu (vodních srážek) se bude v komínu tvořit a podle toho zvolit způsob provedení. Při  spalování suchého dřeva v krbové vložce, popř. krbových kamnech nevzniká téměř žádný kondenzát a komín, resp. kondenzátní jímku není potřeba napojovat na odpadní, popřípadě kanalizační systém. V případě použití kondenzačních kotlů je naopak nutné komín napojit na odpad, z důvodu vzniku velkého množství kondenzátu. Šamotové vložky v tomto případě musí být také odolnější vůči agresívnímu kondenzátu, označení D3P1.

 

Stavba komínu po krocích

Pod první komínovou tvárnici se pokládá  vhodná hydro-izolace. Pro lepení keramzitových komínových tvárnic použijte pouze lepidlo které je přiložené k celkové sadě a nezaměňujte ho za klasické lepidlo pro obklad a dlažby. Pro lepení šamotových vložek je přiložen tmel RUDOMAL KV. Jedná se o jednosložkový žáruvzdorný a  kyselinovzdorný tmel, který  je určen ke zdění a lepení keramických komínových vložek a kyselinovzdorných šamotů v komínových systémech.

Do keramzitových tvárnic budete vyřezávat potřebné otvory pro mřížku odvětrání a komínové dvířka. Pro dvířka vyřízneme otvor o něco větší aby nedošlo při dilataci k destrukci, popřípadě prasknutí vložky, nebo tvárnice. U spodních dvířek se za dostatečnou mezeru mezi tvárnici a šamotem považuje cca 10 mm. Z důvodu velké roztažnosti šamotu při zahřátí se u  horních dvířek, hlavně nad límcem necháva mezera min. 30 mm. Tuto mezeru je potřeba dodržet, jinak hrozí poškození komínu!

Při stavbě komínu je vždy zapotřebí držet se návodu a postupovat podle něj, v případě že si nevíte s něčím rady není nic jednoduššího než kontaktovat prodejce a požádat ho o radu.

 

www.kominy1.cz – levné komínové systémy

Související příspěvky

Kolekce Witex Color a Witex Color+: Individuální design pro nadstandardní bydlení

redakce

Stavíme sprchový kout – jak postupovat?

redakce

Hliníkové dveře mají skvělé vlastnosti i pro rodinné domy

redakce