BYT

Jarní úklid skleníku a příprava na novou sezónu

Tuhé mrazy, kterých jsme si letošní zimu opravdu užili, pomalu polevují, sníh taje a čeká nás už možná jen lehký bílý poprašek, jež do večera stejně nepřežije. Ráno se probouzíme a slyšíme zpěv ptáků přilétnuvších z teplých krajin. Pomalu ale jistě se nám ohlašuje jaro.

 

Pro zahrádkáře je to jasné znamení. Celá zima byla klidovým obdobím, kdy jsme se nemuseli starat o žádnou úrodu a pokud přeci jen ano, pak to rozhodně nebylo nic namáhavého. S prvními jarními paprsky by se ale každý zahradník měl probudit a řádně se připravit na nadcházející sezónu.

Jistě jste přes zimu průběžně shazovali sněhovou nadílku ze střechy skleníku. Skla se za těch několik měsíců zašpinila a to by mohlo bránit dostatečnému přísunu slunečních paprsků dovnitř skleníku. Začněte proto s důkladným umytím skel a to z obou stran. Od věci není ani zbavit se případného nepříjemného mechového porostu na podezdívce zvolením vhodného herbicidu. Pokud jste v zimě zapomněli sníh shrnovat a některá skla jste našli rozbitá, právě teď je vhodný okamžik na jejich výměnu. Stejně tak je dobré věnovat pozornost hydraulickému otevírání oken či nedotaženým spojům šroubovaných skleníků. Projděte si celý skleníkcentimetr po centimetru a případné nedostatky opravte nyní, když je skleník prázdný a máte na to dostatek času.

Po vyřešení všech technických nedostatků se můžete pustit do výměny zeminy. Zemina je velice důležitá, má vliv na celou úrodu. Musí obsahovat některé živiny, jako je například dusík, fosfor a draslík. Bez toho by žádná rostlinka nevyrostla. Nejzdravější zeminou je samozřejmě kompost. Její výměna ale nemusí probíhat každý rok, odborníci však doporučují vyměňovat ji minimálně jednou za dva až tři roky. Pokud zeminu zrovna letos neměníte, měli byste jí potřebné živiny dodat formou hnojiva.

 

Jakmile váš skleník připravíte pro další sezónu, můžete si už promýšlet, co budete letos pěstovat a některé rostlinky už dokonce i sázet. Všem zahrádkářům přejeme nadcházející sezónu plodnou a chutnou!

Související příspěvky

Předsíň jako ze škatulky

redakce

Průvodce laminem – jak si správně vybrat a koupit

redakce

Kde se v Brně a v Praze bydlí nejlépe?

redakce