BYT DŮM

Jak vypadá bezpečný odpínač? Představujeme vačkové spínače z Obzoru

Vačkové spínače především slouží k zapínání, vypínání a bezpečnému odpojení silových a ovládacích obvodů. Montovány mohou být do strojů, zařízení nebo krytů. Svou funkcí jsou vačkové spínače shodné s odpínači, uživatelé si je tak často pletou a zaměňují je. Mezi oběma produkty jsou ale zásadní rozdíly, které byste měli znát. Oba produkty se používají pro spínání a vypínání, ale pouze odpínač dokáže zaručit bezpečné odpojení. O detailní rozbor tohoto tématu jsme požádali paní Bc. Magdu Sívkovou, marketingovou specialistku českého výrobce vačkových spínačů, společnosti OBZOR, výrobní družstvo Zlín.

 

Mnoho uživatelů má zažito považovat vačkový spínač a výkonový odpínač za jeden a ten samý výrobek. Splňují vaše vačkové spínače bezpečnostní nároky i na bezpečné odpínaní a proč?

Nejprve je třeba si definovat, co to je vlastně spínač a odpínač. Dle normy ČSN EN 60947-1 ed. 4 Spínací a řídicí přístroje nízkého napětí – Část 1: Všeobecná ustanovení  je spínač mechanický spínací přístroj schopný zapínat, přenášet a vypínat proudy za normálních podmínek obvodu, které mohou zahrnovat i stanovené provozní přetížení, a je také schopný přenášet po stanovenou dobu proudy při stanovených abnormálních podmínkách obvodu, jako je zkrat.

Odpínač  je spínač, který ve vypnuté poloze splňuje izolační požadavky na odpojovací vzdálenosti stanovené pro odpojovač.  Naše vačkové spínače tyto izolační požadavky na bezpečné odpojení splňují, proto je lze použít i jako odpínač. Toto všechny vačkové spínače jiných výrobců nesplňují. Značku pro odpínač máme uvedenou jak na tělese spínače, tak na čelním štítku.

 

 

Vaše vačkové spínače, a teď můžu říct i odpínače jsou bezúdržbové a mají vysokou životnost. V jaké škále provedení proudového rozsahu jsou k dostání? Jste schopni vyrobit na zakázku i individuální proudový rozsah mimo typovou řadu a jak je taková výroba časově náročná?

Ano, máte pravdu, naše vačkové spínače III. generace VSR a VSN charakterizuje téměř stoprocentní bezúdržbovost, vysoká spolehlivost a ještě delší životnost než u předcházející verze VS. Rovněž se posílila bezpečnost při manipulaci se spínačem, proto jsou standardně všechny typy konstruovány tak, aby splnily krytí IP 20.

Vačkové spínače jsou v typových řadách v proudovém rozsahu 10 až 250 A. Ve spolupráci s firmou KRAUS & NAIMER jsme schopni  dodat vačkové spínače i nad 250 A. Všechny vačkové spínače lze použít pro jmenovité napětí 400 V AC a 500 V AC

Naší velkou výhodou zůstává možnost zakázkové výroby vačkového spínače, a to v kombinaci s velmi rychlou výrobou a dodáním k zákazníkovi. Dokážeme tak uspokojit i zákazníky řešící náročné a speciální aplikace vyžadující např. neobvyklý spínací program. V evidenci dosud vyrobených typů je nyní přes 20 000 položek! Po ujasnění zadání s technickou podporou je možné spínače vyrobit a expedovat již za 3 dny.

 

Dle normy ČSN EN 60947-3 ed. 3 se vačkové spínače dělí do kategorií užití, které definují předpokládané použití. Pro jaké kategorie užití jsou vaše vačkové spínače určeny?

Každá kategorie užití je charakterizována hodnotami proudů a napětí, vyjádřenými jako násobky jmenovitého pracovního proudu a jmenovitého pracovního napětí, stejně jako účiníky nebo časovými konstantami obvodu. Naše vačkové spínače jsou vyráběny pro kategorie užití AC 21, AC 23 a AC 3.

orig_1422006925_kn

 

Čím je charakteristická Vaše nová řada, již III. generace vačkových spínačů VSN a čím VSR?

Jak již bylo řečeno, charakterizuje je téměř stoprocentní bezúdržbovost, vysoká spolehlivost a ještě delší životnost. Řada VSN má šikmé svorky a konstrukčně vychází a navazuje na spolehlivé a desítky let prověřené technické řešení předcházející řady VS. Standardně jsou spínače konstruovány s krytím IP 20 a se zatěsněnou hřídelí. Vačkové spínače řady VSR mají rovné svorky a jsou k dostání v proudovém rozsahu 10 A, 16 A a 20 A.

 

 Všiml jsem si, že k vačkovým spínačům nabízíte mnohé příslušenství, můžete nám ho blíže specifikovat?

V sortimentu příslušenství dominuje velmi široký výběr čelních desek i páček různých barev a tvarů v moderním designu. K dostání jsou např. i uzamykatelné ovládací prvky, blokové zámky, dělené ovládání a široká škála ochranných krytů.

 

Jsou Vaše vačkové spínače určeny pro upevnění z čela nebo je lze montovat pomocí šroubů či použití DIN lišty?

Lze je upevnit z čela za přední nebo zezadu za zadní stahovací desku. Samostatně lze také objednat univerzální „zadní upevňovací desku“, která umožňuje upevnění spínače jak pomocí šroubů, tak za použití DIN lišty. Spínače objednané v provedení se „zadním upevněním“ již obsahují tuto univerzální „zadní upevňovací desku“ (včetně možnosti upevnění na DIN lištu).

 

Jak se určí specifika spínače?

Naše vačkové spínače se určují podlé kódu, což je posloupnost znaků, které vačkový spínač blíže specifikují, tj. typová řada, typ schématu zapojení, označení základní polohy natočení hřídele s vačkami, způsob montáže apod. Pro usnadnění specifikace máme na našich internetových stránkách www.obzor.cz umístěn konfigurátor, pomocí kterého si jednoduše navolíte vše, co potřebujete, poté můžete vše odeslat pro nezávaznou poptávku. K dispozici je také naše technická podpora, která dokáže pomoci s řešením i zdánlivě neřešitelného.

 

Kde všude se dají Vaše vačkové spínače zakoupit?

Vačkové spínače lze zakoupit přímo u nás na e-shopu www.obzor.cz a v našich vzorkových pro­dejnách ve Zlíně, Uherském Hradišti a Olo­mouci, kde si můžete zboží i prohlédnout a vybrat. Objednávky přijímáme i mailem či telefonicky. Nejběžnější typy spínačů jsou také skladem ve velkoobchodech s elektroinstalačním materiálem, ale i zde si můžete objednat spínač podle schéma­tu, který potřebujete. Případně toto sché­ma můžete konzultovat s naší technickou podporou, která je vám k dispozici každý pracovní den.

 

Ještě bych ráda zmínila, že všichni zájem­ci o další inform ace jsou zváni do naší vý­stavní expozice na veletrhu AMPER 2015, který se koná ve dnech 24. – 27. 3. v Brně. Naleznete nás v hale P, na stánku 5.22. Bude zde k dispozici i naše technická pod­pora, se kterou můžete přímo řešit technic­ké požadavky.

 

Tímto bychom chtěli poděkovat paní Sívkové za detailní objasnění daného problému a představení vysoce kvalitních vačkových spínačů.

(jb)

Související příspěvky

Jakou podobu dáte své fasádě?

redakce

Hledáte kvalitní matrace? Pak sáhněte po matracích CUREM!

redakce

Cesta k vysněnému domu

redakce
Search by Voice