BYT

Jak správně připravit bazén na novou sezónu?

Na českých zahradách je možná už několik set tisíc nejrůznějších nadzemních bazénů. Jejich vlastníci samozřejmě každý rok na začátku zimy řeší jejich zazimování. A na jaře zase odzimování. Jak by měl vypadat správný postup při odzimování? O tom jsme si povídali s odborníkem na bazény z Mountfieldu Janem Ročkem.

Bazény by se, podle pana Ročka, měly odzimovat v době, kdy se minimální noční teploty vzduchu již nedostávají trvale pod bod mrazu a teplota vody v bazénu je mezi 10 až 15 °C. Dále bychom měli postupovat podle níže popsaných zásad:

Bazén je potřeba očistit

  • Nejdříve je potřeba opatrně sejmout krycí zimní plachtu. Před doplněním vody vyčistěte stěny a dno bazénu od usazených nečistot.
  • Na stěny použijte přípravek Azuro Clear FORTE. Neředěný přípravek naneste hadrem nebo houbou na znečištěná místa a nechte 10-15 minut působit.
  • Poté nečistoty uvolněte mechanicky hadrem nebo kartáčem a z místa je důkladně opláchněte vodou. V případě silného znečištění se postup opakuje. Odstraňte z vody a dna bazénu hrubé nečistoty pomocí síťky.

Zapojte filtraci a solární ohřev

  • Podle návodu připojte hadicemi filtraci a solární ohřev k bazénu.
  • Překontrolujte a dotáhněte veškeré spoje tak, aby nemohlo dojít k úniku vody.

POZOR: V případě, pokud meteorologové ohlásí noční mrazy, zapněte na noc filtraci a nechte vodu proudit solárním ohřevem. Zabráníte tím případnému poškození filtrace a solárního ohřevu.

Doplňte vodu

Doplňte vodu až do úrovně středu přítokové příruby sběrače (skimmeru) a nepřetržitě 24 hodin filtrujte. Současně upravte kvalitu vody.

Zkontrolujte a stabilizujte tvrdost vody

  • Pro dosažení nejlepšího výsledku je nutno přidat přípravek Azuro Ca ihned po dopuštění bazénu. Počáteční dávka je 100 ml přípravku na 10 m3 (10 000 l) vody. V případě velmi tvrdé vody a zvýšeného obsahu iontů železa a manganu doporučujeme dávku zvýšit na max. 300 ml na 10 m3 vody.
  • Dále doporučujeme přeměřit hladinu tvrdosti vody v bazénu pomocí kapkového testeru tvrdosti vody a upravit hodnotu tvrdosti vody pod 18°N.
  • Nezapomeňte zkontrolovat a upravit hodnotu pH a nakonec aplikujte přípravek Azuro Chlor Šok (cca 100 g granulátu na 10 m3 tedy na 10 000 litrů vody).
  • Po 24 hodinách přeměřte koncentraci volného chlóru (zjistíte kapkovým testerem pH a Cl). S ohledem na naměřené hodnoty (obsah chlóru by neměl být nižší než 0,3 mg/l) aplikujte chlorovou tabletu do plovoucího dávkovače. V případě potřeby do vody přidejte ještě jednou přiměřenou dávku přípravku AZURO Chlor šok.

Výše uvedené rady odborníka vám usnadní pravidelnou sezónní péči o bazény a zajistí koupání v krásně čisté vodě.


Související příspěvky

Co oči vidí – výplně vestavěných skříní

redakce

I v Praze lze bydlení sehnat snadno!

redakce

Poradíme, jak sehnat moderní bydlení v Praze a jejím okolí za nej cenu!

redakce