Sníte o křišťálově čisté a hygienicky nezávadné vodě ve vašem bazénu, ale realitou je spíš nevábná nažloutlá tekutina? Nezoufejte – všechno jde, když se chce. Jen je potřeba věnovat vodě po celou sezónu odpovídající péči a dodržovat základní pravidla, která bazény ochrání. Za samozřejmost platí:
- Odstraňování hrubých nečistot z hladiny i dna bazénu,
- dopouštění odpařené vody a pravidelný proplach písku ve filtraci,
- bazénová chemie – léto je totiž období, kdy se nejlépe daří řasám a mikroorganismům, které umí změnit bazény v nevhodné místo na koupání.
Prověřujte pH
Před každou úpravou vody je nutné prověřit její pH. Měřit byste ho měli minimálně dvakrát týdně, v letním období pak každý den. Hodnota „kyselosti“, kterou si bazény žádají, se musí pohybovat v rozmezí 7,0 až 7,4.
Sledujte tvrdost vody
Neméně důležité je také sledování tvrdosti vody, která nesmí být větší než 18°N. Kontrolovat se má minimálně jednou za měsíc, hlavně po dopouštění bazénu. Na případnou úpravu tvrdosti použijete prostředek, který spolehlivě zabrání i vzniku usazenin.
Potom už můžete bez obav přistoupit k chemickému ošetření vody. Nejdůležitější je dezinfekce: do zásobníků – ať už plovoucích, nebo pevných – jednoduše vložíte chlorové tablety. Hodnotu chloru přitom musíte udržovat v rozmezí 0,3 až 0,5mg/l.