BYT

Jak si správně vybrat koberec do bytu?

Uvažujete o koupi nové podlahové krytiny, která by měla mít vynikající izolační vlastnosti, měla by disponovat dobrou životností i odolností a vyzdvihnout celkový vzhled interiéru? Co takhle zvolit koberec, který všechny zmíněné požadavky splňuje.

Koberce navíc patří mezi nejpříjemnější podlahové krytiny, dokážou interiér nejen oživit, ale dokonce se mohou stát jeho dominantou.

Důvody, proč si zvolit koberec do bytu

Nejčastějším důvodem, proč lidé volí do svého bytu právě koberec, je teplo od nohou. Koberce jsou také vhodným módním doplňkem, díky kterému lze charakter a vzhled celé místnosti proměnit k nepoznání.

Koberce disponují celou řadou pozitivních vlastností. Kromě změny vzhledu celé místnosti koberce snižují také hlučnost v interiéru, jsou tedy vhodné pro použití do paneláků. Na trhu existují i takové koberce, které jsou vhodné pro alergiky. Ty dokážou zabránit poletování prachu či chlupů z domácích mazlíčků tím, že vše nasají do sebe, a vy pak tyto nežádoucí částice jednoduše vyluxujete.

Před výběrem koberce

Než se pustíte do samotného výběru této podlahové krytiny, je třeba si nejprve uvědomit, zda dáte přednost celoplošné variante, nebo si spíše vyberete některý z kusových kousků.

Vymezení základních požadavků při výběru

Na cenu a kvalitu koberce má vliv celá řada faktorů – použitý materiál, konstrukce nášlapné vrstvy, hustota a výška vlasu koberce.

Materiál koberce

Materiál je primární vlastností, podle které byste měli koberec vybírat. V dnešní době si můžete na trhu vybrat z koberců, které jsou vyrobené z přírodních vláken, syntetických materiál nebo dokonce z koberců, které využívají jak přírodní, tak i syntetické materiály.

Přírodní koberce

Patří k nejstarším technologiím podlahových krytin. Díky jejich vývoji po staletí disponují skvělými vlastnostmi. Mají vynikající izolační schopnosti, jsou příjemné na dotyk, po zatížení disponují schopností regenerovat se a jsou odolné proti znečištění.

Celoplošné koberce navíc dokážou regulovat nadměrnou vlhkost v dané místnosti a v suchém prostředí ji naopak dodat. Na výrobu přírodních koberců se používají materiály jako bavlna, vlna nebo přírodní hedvábí.

Syntetické koberce

Jsou koberce vyrobené z umělých syntetických materiálů, nejčastěji z polyamidu, polyesteru, polypropylenu a polyakrylu. Jejich velkou výhodou je nižší cena než u koberců z přírodních vláken. Dalšími výhodami jsou dobré antistatické vlastnosti, tvarová stálost, snadná manipulace či jejich odolnost proti roztočům. Na úkor ceny mají nižší životnost.

Kombinované koberce

Ideálním kompromisem je zvolení koberce kombinovaného, který je vyroben v určitém poměru z přírodních i syntetických materiálů. V různé míře tyto koberce přejímají dobré, ale také v některých případech méně výhodné vlastnosti.

Konstrukce nášlapné vrstvy

Koberce lze podle konstrukce nášlapné vrstvy rozdělit do 4 kategorií – koberce smyčkové, koberce se strukturovanou smyčkou, koberce se střiženým vlasem a koberce se střiženým vlasem a smyčkou.

Smyčkové koberce

Tento typ koberců má nášlapnou vrstvu tvořenou stejně velkými smyčkami tvořící jednotný povrch koberce. Smyčkové koberce se velice snadno čistí a jsou vhodné pro použití do velice využívaných a frekventovaných místností.

Koberce se strukturovanou smyčkou

Tyto koberce mají smyčky ve dvou nebo třech různých velikostech a výškách. Koberce se strukturovanou smyčkou jsou odolné proti znečištění, avšak jejich životnost i odolnost je menší než u koberců smyčkových.

Koberce se střiženým vlasem

Vznikly sestřižením konců smyček na stejnou délku. Díky tomu koberce se střiženým vlasem vytvářejí luxusní hladký a měkký povrch. Jejich odolnost a životnost se odvíjí podle typu použitého vlákna, hustoty vláken či počtem zakroucení vláken.

Koberce se střiženým vlasem a smyčkou

Tento druh koberců vznikl kombinací střiženého vlasu a smyček. Kvůli jejich prostřídání jsou vytvořeny různé struktury povrchů koberců.

Hustota a výška koberce

Životnost každého koberce určuje hustota a výška vlasu. Čím vyšším počtem vláken koberec disponuje, tím jsou tyto koberce vhodné do frekventovaných prostor, a tím mají vyšší životnost. U výšky koberce je tomu přesně naopak. Koberce s menšími vlasy jsou na údržbu snadnější, než koberce s vlasem vyšším.

Koberce s nižším vlasem jsou vhodné pro použití v místnostech, kde je zvýšený pohyb lidí (např. do obývacího pokoje). Koberec s vyšším vlasem snese nižší zátěž, proto je vhodný do místností jako ložnice.

Závěrem

Za pomoc při zpracování tohoto článku děkujeme firmě AMADEO podlahy – koberce Plzeň. V prodejně Vás přivítá ochotný personál, který má s tímto oborem dlouholeté zkušenosti. Poradí Vám, jak si správně vybrat koberec vhodný do vašeho domu nebo bytu a pomůžou s výběrem.

 

Související příspěvky

Chcete mít vaši postel stále krásně ustlanou?

redakce

Společnost Recifa nemyslí jen na vlastní úspěch

redakce

Garantovaný nájem v Olomouci

redakce