BYT

Jak na vlhké zdi?

Již od roku 1993 se intenzivně zabývám problematikou rekonstrukcí starších domů a památek a vždy mi bylo líto, že boj o záchranu u mnohých z nich prohráváme. Příčiny neúspěchu zpravidla nebyly pouze v možnostech technologií, ale hlavně v nesprávně provedeném vlhkostním průzkumu.

Mnohdy, doufám, že ne záměrně, se i dnes podceňuje diagnostika příčin zavlhčení objektů. Stává se totiž, že se například dodatečně izoluje zdivo u kterého to vůbec není nutné. Zkusme se zamyslit, jaké vlivy působí na zeď a správně je lokalizovat. Jednoduché to je se vzlínající zemní vlhkostí, která se projevuje téměř u všech starších objektů. Naopak smáčení zdiva vodou ostřikovou, od tajícího sněhu, prosakující dešťovou vodu lze vysledovat pouze u některých. Rovněž tlaková voda,  např. zvýšená hladina spodní vody a zatékající dešťová voda, nemusí nutně „zlobit“ každý dům. Avšak hygroskopická vlhkost ( jedná se o vlhkost, kterou přijímá materiál z okolního klimatu a to hlavně díky solím) spolu s kondenzací (kondenzace vodních par obsažených ve vzduchu) jsou nechtěným příbuzným většiny mokrých zdí. Při hodnocení vlivů nesmím zapomenout na možnost poškození z havárií, například netěsnost sanitárních instalací a dešťové kanalizace. Jak se však má orientovat laik?

Musí nutně absolvovat technické vzdělání stavebního směru, aby si poradil? Ne, stačí se obrátit na seriózní specializovanou sanační firmu, která pak vlhkostní průzkum na své náklady provede, na všechna rizika dopředu upozorní a navrhne komplexní opatření. V tomto okamžiku však nešťastný vlastník mokrého domu stojí před osudovou otázkou. Pro jakou technologii vysušování zdiva zavlhlého vzlínající vlhkostí se rozhodnout? Musím nutně celý dům zrekonstruovat? V podstatě jsou dvě možnosti. A to rozhodnout se a jít cestu mechanického zásahu a dům například podříznout lanovou pilou, využít zaražení nerez plechu, chemické injektáže a vzduchoizolačních metod a počítat s tím, že se jedná o poměrně drastický zásah do podstaty materiálu, který někdy musí zhodnotit i statik. Stavebník provádějící celkovou rekonstrukci zpravidla ( pokud ho nedoradí cena) vykročí tímto směrem. Co však má dělat poměrně veliká skupina vlastníků domů, pro něž je bourání, špína a absolvování zásadních stavebních prací nepřijatelné? A co leckdy zoufalí majitelé památek, historických kamenných objektů, zámků, hradů, kostelů a měšťanských domů. Musí se smířit s tím, že budou bydlet v nezdravém prostředí? Odpověď zní, možnost druhá – fyzikální metody. Například  aplikace buďto elektroosmotické metody ( elektrody ve zdi se napojí na kladný pól elektrického napájecího zdroje a elektroda v zemi na záporný pól) nebo využití magnetokineze (instalace přístrojů vysílajících magnetické pole). Z hlediska jednoduché aplikace a spolehlivé funkce si myslím, že poslední z jmenovaných metod oslovuje nejvíce potenciálních zákazníků. Je však nutné mít na paměti technické možnosti této varianty a důsledně trvat na provedení vlhkostního průzkumu, aby se nestalo, že přístroj bude vysušovat plesnivý roh domu ve čtvrtém patře panelového domu.

A co říci na závěr? Problematika vysušovaní zdiva je velice zajímavým tématem, kterým se zabývá poměrně veliká skupina odborné veřejnosti. Jak je u nás již zvykem, názory se na jednotlivé technologie různí a vyvíjí. Myslím si však, že je pro majitele domů přínosnější spíše se poradit s každodenními praktiky v terénu, než vstřebávat poučky teoretiků. Proto neváhejte a vyhledejte sanační firmy, které provádějí bezplatný vlhkostní průzkum. Nechte si zpracovat technickou zprávu – vlhkostní průzkum ( seriozní firmy opět zdarma) a ze dvou, tří technologií si vyberte tu co vám nejvíce vyhovuje. Vězte, že váš zavlhlý, zatuchlý a nehostinný dům se pak stane oázou klidu, zdraví a štěstí, přesně tak jak o tom všichni sníme.

 

Miroslav Pejčoch
AQUAPOL spol.s.r.o.
390 02 Tábor, Chýnovská 1917
TEL: 381 253 196

www.aquapol.cz


Související příspěvky

Spárovky prvotřídní kvality pochází z díly společnosti BRENUS s.r.o.

redakce

JARNÍ NOVINKY VE VYTÁPĚNÍ: ZAOSTŘENO NA STYL I POHODLÍ

redakce

Tapety v barvách podzimu

redakce