BYT

Jak efektivně spálit hnědé uhlí, dřevo a třeba i pelety?

< !DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd"> Untitled document

Toto dnes neřeší jen každý druhý majitel rodinného domu nebo chalupy, ale i státní úředníci na ministerstvu životního prostředí. Na stole leží otázka, jak topit levně a přitom pomoci životnímu prostředí, potažmo našemu zdraví. Jako účinné řešení se nabízí zplynovací kotle, které umí kvalitně spálit palivo velmi šetrně k životnímu prostředí a navíc s vysokou účinností.

Jak to probíhá v praxi? Při topení tímto způsobem ušetříte minimálně 30 % paliva a zároveň není vidět na komíně, že by se topilo. Především v případě pokud jsou použity v systému akumulační nádrže. Velmi dobrá regulace výkonu a vysoká účinnost jsou zkrátka základem úspěchu.

Představme si tedy různé typy výkonných zplynovacích kotlů ATMOS

Spalování na principu zplynování (pyrolýzy) zná lidstvo už mnoho let. Tento způsob se výrazně liší od klasického hoření (odhořívání a prohořívání), kde se účinnost běžně pohybuje okolo 40-75 % zatímco u zplynovacích kotlů je účinnost 82 – 92 %.

Podstatou spalování je tepelný rozklad v uzavřené zplynovací komoře za regulovaného přívodu vzduchu, který zajistí odtahový ventilátor. Vzniklé plyny se v prostoru zplynovací trysky nebo zplynovacího roštu smíchají s předehřátým sekundárním vzduchem a dohoří ve formě plamene ve spodním spalovacím prostoru. Jedná se o takzvané obrácené spalování. Díky tomuto principu dosáhneme vysoké účinnosti a velmi nízkého obsahu škodlivin ve spalinách. Nevzniká prakticky žádný kouř ani saze.

Čím vším se může ve zplynovacím kotli topit?

Začněme stále používaným a velmi oblíbeným hnědým uhlím. Kombinované zplynovací kotle ATMOS kombi používají patentem chráněný otočný zplynovací rošt pro dokonalé spalování a snadné odstraňování popela za provozu. Kotle jsou také vybaveny odtahovým ventilátorem, který minimalizuje kouření při přikládání paliva a prašnost v kotelně. V kotli je možné bez problémů společně zplynovat hnědé uhlí zároveň s velkými kusy dřeva. Kotle obsahují i různá technická zařízení, jako je chladicí smyčka proti přetopení, spalinový termostat pro automatické vypnutí kotle po dohoření paliva a další. Kotle ATMOS se vyrábí o výkonech od 20 do 50 kW pod označením CxxS, např. C20S o výkonu 25 kW.


                     Zplynovací kotel ATMOS kombi         Řez zplynovacím kotlem na uhlí a dřevo

 

.

 

Firma ATMOS nabízí také zplynovací kotle na černé uhlí pod označením ACxxS, například AC25S o výkonu 26 kW. Zplynovací kotle na hnědé nebo černé uhlí spalují uhlí o zrnitosti ořech 1 nebo kostka, které je běžně k dostání. Použít se dají také uhelné nebo dřevěné brikety.

Pokud nepatříte mezi příznivce uhlí a raději byste topili dřevem a peletami, nabízí firma ATMOS kombinované kotle na dřevo i pelety zároveň. U tohoto typu kotlů spalujete dřevo na principu zplynování a pelety ve speciálních hořácích s automatickým zapalováním a elektronickou regulací.

Princip spalování je také jednoduchý: do horních dvířek zplynovacího kotle zabudujete hořák na pelety a komfortní topení je na světě. Pokud chceme opět topit dřevem, povolíme dva šrouby, vyjmeme hořák a otvor osadíme dodaným víčkem. Rychlá a bezproblémová výměna netrvá ani pouhých 5 minut. Svoboda výběru – to je to, co mnoho lidí v tomto případě skloňuje! Buď plnohodnotně topíte kusovým dřevem, nebo využíváte hořák na pelety.

Zplynovací kotel na dřevo s hořákem A25

 

Existuje samozřejmě i varianta pro náročné zákazníky, kdy je kotel vyroben jako tříkomorový a hořák z něj nevyndáváte. Vrchní dvě komory v tomto případě slouží pro spalování dřeva na principu zplynování. Třetí, spodní komora, pro spalování pelet. Stačí pouze přepnout vypínač na panelu kotle a hořák se sám spustí po dohoření dřeva. Kotle se prodávají pod označením DCxxSP, např. DC25SP o výkonu 25kW.

Kombi kotel na dřevo, pelety, ETO a zemní plyn

 

Samozřejmě nezapomeňme na zplynovací kotle na dřevo, které představují vrchol spalovací techniky a nabízejí příjemné a efektivní topení. Popel vybíráte jednou za týden, palivo přikládáte v průměru třikrát za den a kotel vydrží hořet na útlum i 8 až 10 hodin. V kombinaci s akumulačními nádržemi ideální řešení. Kotle se vyrábí v označení DCxxS nebo DCxxGS, např. kotel DC25S o výkonu 25 kW.

Více informací se dočtete na stránkách www.atmos.cz

Zplynovací kotel na dřevěné brikety a dřevo

Související příspěvky

Grily značky Weber potěší všechny gurmány

redakce

Sestavte si originální stůl díky rozmanitým stolovým podnožím

redakce

Moderní bydlení je spojeno také s osvětlením

redakce