BYT

Inspirujte se u finalistů Czech Grand Designu

Untitled document

Letošní ročník soutěže Czech Grand Design, ve které se utkávají mladí čeští designéři, přinesl jako každý rok spoustu inspirace. Ať už jde o bytové doplňky, předměty denní potřeby, nábytek nebo hračky, najdeme zde spoustu estetických a funkčních řešení. Bude tento progresivní mladý design určovat trendy?

Na venkov

Mezi rozličnými styly a vzhledy zaujal netradiční rustikální nábytek Borise Klimeka ze série Vidiečan (Vesničan). Ta oživuje obývací pokoje o prvky slovenských pastvin a hájů. Posadit se tak můžete na kupku sena, obývací stěny ozdobí lesní ptactvo a konferenční stolek vypadá jako špalek se sekyrou. Celá série se vyznačuje značnou hravostí a rafinovaností.

Na Borise Klimeka do určité míry navazuje i Klára Šumová se svou sadou nábytku Osídlená krajina. Originální sofa z polínek oživí interiér a je překvapivě pohodlné. Řada obsahuje ještě zahradní nábytek a pozoruhodná křišťálová svítidla.

I pro děti

A designéři nezapomněli ani na ty nejmenší. Ač nebyl ve finále zastoupen dětský nábytek, zaujaly hračky. Originální série dřevěných afrických zvířátek od Reného Šulce získala cenu veřejnosti. Roztomilá skládací zvěř svým jednoduchým designem baví děti i dospělé.

Výroba je problém

Většina z vystavovaných kousků jsou pouze prototypy. Ačkoliv jde o vrcholná díla českého designu, jejich osud je nejasný. Část z nich prototypy zůstane, protože se nenajde vhodný investor nebo výrobce. Zkušenosti z minulých ročníků bohužel hovoří jasně. Sériová výroba začne pouze u zlomku přihlášených prací.

Nezbývá než doufat, že letošní soutěžící budou mít větší štěstí a jejich originální práce ozdobí naše ložnice či dětské pokoje.

Jak se vám líbí současný český design? A co říkáte na výtvory finalistů Czech Grand Designu? Dovedete si představit, že by našly využití ve vašem každodenním životě?

Související příspěvky

Jak zařídit moderní obývací pokoj?

redakce

Chcete bydlet v Praze a vybíráte kde?

redakce

Hledáte bydlení v Praze s nádechem luxusu? Můžete bydlet přímo Na Výsluní!

redakce