Vchodové a vnitřní dveře tvoří významný designový prvek každého domu či bytu. Přesto by výběru dveří nemělo dominovat výhradně posuzování vzhledu, barvy či použitého materiálu. Dveře totiž nejsou pouhým kusem nábytku, který lze libovolně přesunovat. Jejich řešení a umístění může výrazně ovlivnit nejen vzhled, ale i funkčnost obytných prostor. Je tudíž více než namístě detailně předem zvážit a vyřešit řadu technických detailů.
Vchodové dveře: ať žije bezpečnost a odolnost!
Představují trochu samostatnou kapitolu, protože bezesporu patří v domácnosti k nejvíce namáhaným. Určitě od nich proto požadujme dobré izolační vlastnosti (protihlukové, proti ztrátám tepla) a vysokou odolnost proti oděru a samozřejmě i ochranu před nezvaným návštěvníky a požárem.
V nabídce společnosti Solodoor, která patří k největším domácím výrobcům dveří, figurují modely odolávající požáru až 30 minut. Dokonalejší řešení představuje speciální zárubeň a úprava zabraňující průniku teplého i studeného kouře. Na obranu před zloději lze instalovat třístupňový zámek znemožňující vysazení dveří. A konečně maximální soukromí zajišťuje speciální protihluková úprava. Ta dokáže zcela eliminovat pronikání zvuků až do výše 38 dB, což přibližně odpovídá provozu myčky nádobí či lednice (viz http://www.solodoor.cz/cz/dvere-vnitrni-vchodove).
Laminát proti oděru
Interiérové dveře nemusí být tak robustní, jako ty, které stráží vchod. Nicméně i u nich hraje pečlivé posouzení všech faktorů roli na dlouhá léta. Při „běžném“ provozu domácnosti postačí standardní povrchová úprava (například dýha). V bytech, kde si hrají děti či pobíhají domácí mazlíčci s ostrými drápky, je třeba zvážit důkladnější ochranu povrchu. Vynikající služby v tomto směru poskytuje laminátová CPL fólie o tloušťce
Solodoor nabízí speciální úpravu povrchů dveří v nejrůznějších variantách a barevných odstínech (viz http://www.solodoor.cz/cz/specialni-dvere).
Budiž světlo!
Prosklení dveří dokáže celý interiér výrazně odlehčit, projasnit a v neposlední řadě šetří i náklady na svícení. Existuje přitom celá řada variant od bohatého prosvětlení až po decentní úzký skleněný pruh, od plně průhledných skel až po matná. I zde je ovšem namístě zvažovat praktičnost a hlavně bezpečnost. Proto se zejména u větší skleněné plochy doporučuje osazovat dveře bezpečnostním sklem, které se při nárazu neroztříští na ostré kousky, nebo polepit sklo fólií. Prosklení přináší řadu dalších výhod. Mimo jiné prosklené dveře napoví, co se v místnosti za nimi děje a lehce odhalí, že „zase někdo zapomněl zhasnout“.
V sortimentu Solodoor je 17 možností volby prosklení interiérových dveří (viz http://www.solodoor.cz/cz/proskleni-dveri).
Dvakrát měř, jednou objednávej
Zcela klíčové je ovšem vhodné umístění dveří v místnosti, volba dostatečné nikoli však přehnané šířky, výběr varianty otevírání. Takové aspekty by samozřejmě měli předem řešit zejména architekti, projektanti či stavební firmy. Není ale od věci zdůraznit několik zásad.
Často opakující se chybou při osazování interiérových dveří, je použití příliš širokých dveřních křídel u otočného způsobu otevírání. Velká dveřní křídla mohou při otevření překážet nebo narážet do nábytku umístěného v okolí. Šířku dveří i směr jejich otevírání je tedy nejlépe zvažovat již s předstihem, především v závislosti na předpokládaném rozmístění nábytku a očekávaném „provozu“ v místnosti. Například pro komoru či podobné „servisní“ místnosti postačí šířka dveří
Netřeba ani nijak zvlášť připomínat, že příliš úzké dveře mohou výrazně zkomplikovat stěhování nábytku.
Právě špatné změření potřebných rozměrů dveří může při objednávce zapříčinit velké nedorozumění. Dveřní křídlo lze měřit ve falci, tj. užší rozměr, nebo maximální šířku dveří. Příklad: standardní dveře 80/197 cm mají ve falci
Další klasická otázka, která každého prodejce dveří zajímá: pravé nebo levé? Lze to poznat zcela jednoduše. Tváří v tvář čelní straně dveří (tedy straně, na kterou se dveře otevírají) zkontrolujte, kde jsou umístěny závěsy – u pravých dveří logicky na pravé straně, u levých na levé.
Solodoor nabízí kompletní poradenství při výběru dveří ze svého sortimentu (viz http://www.solodoor.cz/cz/popis-dveri-a-zarubni).
Posuvné dveře spoří prostor
Klasické otočné dveře potřebují k pohodlnému otevření jeden až dva čtvereční metry prostoru. Zejména ve stísněnějších interiérech se lze této „ladem ležící“ plochy zbavíme instalací posuvných dveří. Jsou nejen designově minimálně srovnatelné s dveřmi otočnými, ale navíc dokážou výrazně ušetřit místo. Takové dveře lze instalovat i „na stěnu“ což nevyžaduje žádné zásadní stavební úpravy stávajícího interiéru. Druhou a elegantnější možností je zasazení posuvných dveří do pouzdra pro sádrokarton nebo vyzděnou příčku.
Naprostou většinu dveří z produkce Solodoor si můžete objednat v klasickém provedení i v posuvné variantě (viz http://www.solodoor.cz/cz/popis-dveri-a-zarubni).
Barvy, barvy, barvičky
Samozřejmě, dveře plní nejen praktické funkce. Svojí relativně velkou plochou a častým užíváním jsou nedílnou estetickou součástí interiéru. A tak především něžnější část populace přikládá velkou důležitost volbě dekoru dveří, designu. Při volbě dekoru lze doporučovat především sladění s podlahami a okny. Tady už samozřejmě záleží na individuálním vkusu. Ale doporučit lze volbu stejných či podobných odstínů či naopak zvážení využití kontrastu tmavších dveří a světlejší podlahy.
Sortiment Solodoor představuje paletu 35 možných kombinací barevného designu a povrchové úpravy dveří (viz http://www.solodoor.cz/cz/dezeny-dveri).
SOLODOOR a.s.
Nádražní 166, 342 53 Sušice
Česká republika
prodej@solo.cz