BYT

Domeček jako ze škatulky

Jen si to představte: jedete malebnou krajinou, vjíždíte do té nejzapadlejší vesnice a najednou vám srdce bije rychleji než obvykle. Zastavíte se a nemůžete odtrhnout oči. Ano, jste bezhlavě zamilovaní! Ne do pěkné ženy, ale do objektu, který sice drží pohromadě jen silou své dlouhověké vůle, ale vám už nikdo nic nevymluví. Dům musí být váš! Připomíná vám tento scénář něco? Pořídili jste si díky lásce na první pohled stavení, ze kterého historie doslova sálá?

Abyste po opadnutí růžových brýlí nebyli zklamaní, je třeba již předem počítat s nástrahami, které vás mohou potkat při jeho provozu. Nízká pořizovací cena je většinou vykoupena náročnými opravami, ke kterým je nutno přistupovat obezřetně, protože jinak může být veškeré kouzlo starého domu nenávratně ztraceno. Správná diagnostika vad a jejich citlivé odstranění jsou jedním ze základních předpokladů prodloužení životnosti historických domů.

Hlavním problémem letitých objektů bývá vlhké a zasolené zdivo. Chybí jim dnes již zcela běžná hydroizolace, která zamezuje vzlínání zejména půdní vlhkosti do zdiva. Následná aplikace hydroizolace je technicky náročná nebo nemožná. Vlhké a zasolené zdivo ale může vést až k poškození statiky domu, estetickému znehodnocení omítky a k bujení interiérových plísní, které mohou vést k nepříjemným zdravotním potížím.

„Při sanaci vlhkého zdiva se bohužel ani v dnešní době nemůžete spolehnout na jedno univerzální opatření, které by vás zbavilo starostí jako mávnutím kouzelného proutku. Základem nápravy je správná diagnostika vad, jejich příčin a posléze návrh postupu rekonstrukce a odpovídajících technických detailů, zamezení postupu vlhkosti konstrukcí a v neposlední řadě návrh a aplikace vhodné povrchové úpravy – sanačního omítkového systému. Ani sanační omítka neexistuje pouze jedna, jedná se o celý systém, který se na zdivo aplikuje v rozdílné skladbě a tloušťce v závislosti na míře vlhkosti a následném zasolení. Při výběru tohoto systému je přitom nejlepší obrátit se na odborníky. Společnost Baumit, výrobce omítkových směsí a komplexních fasádních systémů, je v tomto směru partnerem opravdu fundovaným.  V posledních letech jsme prováděli celou řadu unikátních rekonstrukcí, které hovoří sami za sebe. Například Velkopřevorský mlýn, který se nachází v Praze na Kampě na kanálu Čertovka je typickým příkladem zdařilé rekonstrukce s materiálem Baumit. Každý zákazník se může ve svém regionu obrátit na obchodní a technické zástupce společnosti, kteří zdarma navrhnou,  jaký materiál bude pro daný dům nejvhodnější, “ komentuje problematiku sanací paní Olga Janovská, konzultantka zákaznického centra.

 

Komplexní systém pro historické budovy

Sanační omítkové systémy Baumit Sanova se vyznačují vysokou pórovitostí, nízkou kapilární nasákavostí a zároveň vysokou paropropustností. Správná omítka tedy umožňuje rychlý transport vlhkosti v podobě vodní páry ze zdiva směrem ven.  Nízká kapilární nasákavost zamezuje šíření vlhkosti a vzlínaní vody ve zdivu směrem nahoru.  Na rozdíl od běžných vápenocementových omítek tak nedochází k výkvětům solí na povrchu omítky a k jejímu poškozování vlivem působení solí. Vysoký obsah pórů v sanačních omítkách vytváří dostatečnou kapacitu pro ukládání solí a jejich objemové změny tak nemají za následek destrukci omítky. Životnost sanačních omítek na vlhkém zdivu je proto mnohem delší oproti životnosti běžných omítek a povrch omítky zůstává suchý a v technicky bezchybném stavu.

Téměř každá zeď se dá zachránit. U starých objektů se většina jejich majitelů potýká s vlhkostí. Boj s ní je možné vyhrát maximální eliminací příčin vlhkosti a aplikací správné povrchové úpravy, která napomáhá vysoušení zdiva a předchází jeho poškození působením solí. Společnost Baumit nabízí celý systém sanačních omítek Baumit Sanova, který představuje doplňkovou metodu v boji proti vlhnutí objektů.

 


 


Související příspěvky

Zážitek jako prezent nebo motivace

redakce

Kde si hrají děti, tam je potřeba kvalitně čistit koberce.

redakce

Tanra mes pede elit

redakce