BYT

Co oči vidí – výplně vestavěných skříní

Nejviditelnější částí vestavěných skříní jsou výplně dveří. Jejich design by měl korespondovat s ostatním interiérem, tedy: jsou-li okolní zařizovací předměty a nábytek v místnosti hodně výrazné, bude nejspíš lepší sáhnout po nenápadnějším strukturovaném a barevném ladění povrchu. Je-li naopak interiér příliš jemný a nenápadný, lze ze dveří a čelních ploch vestavěných skříní učinit jeho dominantu.

 

K výrobě dveří se nejčastěji používá odolná a snadno udržovatelná laminovaná dřevotříska, která ve spoustě dekorů velmi věrohodně imituje různé druhy dřeva. Další variantou jsou dýhované materiály, opět v široké škále dřevin, smrkem počínaje, přes dub, buk až po finančně náročnější exotické dřeviny. Sáhnout je možné i po dveřních výplních z ratanu a masivu, mohou být kazetové, žaluziové a z mřížkovaných výpletů, pro něž se jako dobře využitelný a oblíbený stal i bambus.

Materiály lze také různě kombinovat a jejich prostřednictvím plochu vertikálně nebo horizontálně členit (opět v závislosti na dalším vybavení interiéru). Špičku v nabídce představují výplně skleněné a zrcadlové (v bronzovém nebo stříbrném provedení). Ty poslouží i k optickému zvětšení a zjasnění místnosti, proto se používají do menších prostor, v malých bytech jsou často jediným velkým zrcadlem. Kvůli bezpečnosti jsou podlepené fólií, při rozbití sklo i zrcadlo pouze popraská a neroztříští se na nebezpečné kousky. Viditelným prvkem je i kování dveří (hliník, mosaz, nerez), které rovněž může posloužit jako výrazný dekorativní prvek interiéru.

Typy skleněných výplní
Connex – bezpečností sklo skládající se ze dvou vrstev plochého plaveného skla a bezpečnostní fólie, která při nechtěném rozbití zamezí poranění. Materiál celou vestavěnou skříň odlehčí a současně vkusně a efektně zakryje vnitřní prostor..
Lacomat – hladké čiré plavené sklo pokryté na jedné straně kvalitním lakem. Na pohled připomíná pískované sklo, skříním dodává neutrální matný a průsvitný vzhled.
Lacobel – čiré plavené sklo pokryté z jedné strany barevným lakem, jeho hladký povrch je odolný proti poškrábání, snadno se čistí. Na trhu je v různých pastelovýách barvách.

Co byste měli vědět:
 Skříně se dají osvětlit nejen centrálním světlem v místnosti, ale i světly zabudovanými do stropu, rampami upevněnými v horní části nábytku nebo šatní tyčí se zářivkami.
 Při výběru vnitřních prvků myslete i na to, jaké bude mít vestavěná skříň dveře. Budou-li například posuvné, zpřístupní jen část skříně, a pokud by se za nimi měly skrývat zásuvky (výsuvné police), musí být o několik centimetrů užší než šířka dveřního křídla.
 Dovoluje-li rozloha vašeho bytu zřízení šatny, vsaďte na posuvné dveře s oboustranným systémem. Pojízdná kolečka pak zůstanou skrytá z obou stran.

Osvětlení šatny
Není-li šatna samostatnou místností s oknem, budeme si muset poradit s dostatečným přísunem umělého světla. Hodit se budou především variabilní rampy s bodovými světly nebo zářivky, a to i v případě, že například posuvné dveře z mléčného skla, které oddělují šatnu od sousední místnosti, zabezpečují částečný přísun denního světla.

Přednosti stavebnicových systémů:
jednoduchá manipulace a montáž, variabilita (lze upravit výšku polic, tyčí, skříněk) – lze je využít nejen ve skříňových sestavách a šatnách, ale i jako součást vybavení obývacího pokoje, pracovny, chodby atd.

Šatna: spojení praktičnosti a nejnovějších trendů
Hygienický úložný prostor, který dá interiéru vzdušnost a volnost. Osvobodí jednotlivé pokoje od přemíry nábytku potřebného k ukládání věcí. Šatna je obvykle samostatná místnost nebo její část (například ložnice) se samostatným vchodem, oddělená většinou posuvnými nebo skládacími dveřmi. Nemá žádné pevné bočnice, pro instalaci polic a šatních tyčí se používají speciální variabilní systémy, díky nimž lze vnitřní uspořádání šatny snadno změnit tak, aby vždy korespondovalo s individuálními potřebami majitele.
Dobře koncipovaná šatna musí využít každého volného místa, poskytovat přehled a snadný přístup ke všem uloženým věcem. O přehlednost se postarají průhledné kontejnery, prosklená čela zásuvek a drátěné programy, dosažitelnost uložených věcí zase zaručí různé žebříky, stupínky či schůdky, výsuvné a sklápěcí šatní tyče. Stejně jako je to u vestavěných skříní, i v šatnách patří místo nahoře u stropu a dole u podlahy věcem nejméně potřebným a užívaným. Věci, které potřebujeme mít po ruce často, ukládáme do zóny mezi výškou očí a pasu.

Vnitřní výbava šatny
Pokud preferujeme ukládání oděvů na ramínka, měli bychom počítat s minimální hloubkou vnitřního prostoru skříně 60 cm. Zásuvkám bude stačit minimální hloubka 40 cm. K ukládání delších kusů oblečení používáme speciální stojany na kolečkách, s nimiž lze snadno manipulovat. V optimálním využití prostoru šatny nám pomohou zásuvky a zásuvkové kontejnery, které se stejně dobře hodí pro uložení drobného osobního prádla jako lůžkovin. Větší přehlednost a pořádek docílíme rozdělením zásuvek vnitřními přihrádkami výškou odpovídajícími typu uložených věcí (na drobné prádlo stačí 10 cm, pro objemnější věci budeme potřebovat 30 cm). Zásuvky s takzvanými plnými výsuvy můžeme beze strachu  vytáhnout „nadoraz“, protože jisticí zarážky zabrání jejich vypadnutí. Trefu vedle neznamenají ani zásuvkové kontejnery na kolečkách, protože se snadno přemísťují.

Text: Alena Müllerová
foto: Koryna a Indeco

Související příspěvky

Tames pede elit

redakce

Kdo neplatí za plyn, prodělá

redakce

5 opravdu dobrých důvodů, proč se rozhodnout pro pořízení rekuperační jednotky

redakce