BYT DŮM TIPY

České ručičky aneb patenty českých firem, které zlepšují naše bydlení i kvalitu života

O tom, že jsou Češi šikovní, svědčí kromě známého pořekadla i zvyšující se počet patentů. Tři nejzajímavější vám dnes představíme v našem článku.

iClima – inovativní topný systém

Prvním z českých patentů je centrální systém kombinující topení a klimatizaci. Technologie iClima vám zajistí správnou teplotu v domě i v bytě po celý rok. Kombinuje v sobě tepelné čerpadlo o vysoké účinnosti, spolu s kvalitními solárními panely, které fungují jak v létě, tak i v zimě. Vyhřívání a chlazení pak zajišťuje kapilární síť, která je hustě rozvedena po celém objektu.

Rozvodná síť přitom prochází nejen podlahou, ale také stěnami a dokonce i stropem. Zajistí tak dokonalou teplotní regulaci jen s minimem vynaložených prostředků. Oproti klasickému vytápění přináší systém iClima úsporu až 98 %.

Autonomní systém zabezpečení domácnosti

A v patentech pro domácnost ještě pokračujeme. V Čechách totiž vznikl i systém zabezpečení, který bude nenápadně, leč velmi účinně střežit váš dům. Jeho základ je složený z otočné kamery, mikrofonu a reproduktoru, který se umístí do interiéru. Tento podklad pak doplňují bezdrátové snímače umístěné na oknech a dveřích, které sledují dění v místnostech a identifikují případné vetřelce. Systém rozpozná členy domácnosti a přítomnost cizince oznámí majiteli. Pořízené fotografie a nahraná videa je pak možné použít k identifikaci pachatele.

R2_1-671x568

Robot RUDA bude zachraňovat životy

Zajímavý patent se objevil i v oblasti robotických systémů. V současné době se vyvíjí a dolaďuje robot RUDA, který má v budoucnosti sloužit záchranářům jako jejich podpůrný a částečně autonomní prostředek. Jeho cílem bude vyhledat osobu v závalu nebo pod lavinou a přivolat pomoc. Jeho modulární robotická platforma je tak vybavena různými senzorickými systémy a dalšími technologiemi, které pomohou detekovat přítomnost osoby i za různými překážkami.

Znáte i další české patenty, které získaly svůj věhlas u nás či v zahraničí?

Související příspěvky

Samočisticí schopnost nano impregnačního nátěru oken

redakce

COLA představuje 4 nové super kotle na pelety! Seznamte se!

redakce

Ruční nářadí se prodává samo, specializovaný obchod je snem každého kutila

redakce