Navzdory prvotním předpovědím, se letošní léto rozhodně nechce nechat zahanbit. V klimatizované kanceláři nebo ve stínu u vody jde vedro snést, jak proti němu ale bojovat v bytě? Naše osvědčené tipy vám prozradíme v následujícím článku.
1. Zatáhněte žaluzie a rolety
Žaluzie jsou nejčastějším druhem stínidel v moderních bytech. Vyrábějí se z různých materiálů, všechny však mají jedno společné – můžeme jimi účinně redukovat procházející sluneční paprsky. Žaluzie se určitě vyplatí ve vedru zatáhnout. Látkové rolety už musí být dostatečně kvalitní, aby vám mohly být v létě k užitku – k dostání jsou i materiály s úplným zatemňujícím efektem nebo různou propustností světla. Oblíbené jsou rolety „den/noc“, složené střídavě z propustných a nepropustných pásů.
Náš tip! Sháníte-li pronájem bytu, určitě volte takový, kde již žaluzie nainstalované jsou. Ušetříte tak náklady na nákup vlastních závěsů, které navíc nikdy nejsou tak účinné. „Většina bytů se sice pronajímá nevybavených, žaluzie a rolety se ale počítají mezi základní součásti bytu jako je sprchový kout nebo kuchyňská linka,“ prozradil nám zástupce realitní kanceláře RE/MAX.
2. Předokenní rolety – praktické a účinné zároveň
Venkovní roletové systémy vás v létě účinně ochrání před slunečním zářením a v zimě zase eliminují tepelné ztráty. Poskytují také ochranu před nepřízní počasí i nevítanými hosty. V neposlední řadě jsou také pěkným designovým doplňkem. Moderní roletové systémy umožnují plynulou regulaci průchodu světla podle aktuální potřeby – až do úplného zatemnění.
3. Ventilátory – rychlé a levné řešení
Ventilátory dělíme na tři typy – stojací, stropní a stolní. První dva se hodí pro větší místnosti, třetí je ideální například na pracovní stůl. Stolní a stojací ventilátory by měly být určitě otočné, zajišťuje to rovnoměrnou distribuci vzduchu po místnosti. Pozor na bezpečnost – kupujte jen ventilátory s listy krytými hustou mřížkou. Při výběru si všímejte i stojanu – měl by být dostatečně široký, aby přístroji zajistil potřebnou stabilitu i při nejvyšších otáčkách. Nikdy neseďte u větráku příliš blízko a nemějte jej zapnutý celý den v kuse.
4. Domácí klimatizace je nejúčinnější
Klimatizace dělíme na mobilní a zabudované. Mobilní klimatizace jsou výborné v tom, že nevyžadují žádnou složitou instalaci a jsou poměrně účinné, i když pravda o něco hlučnější. Kupujete-li klimatizaci, je třeba znát velikost místnosti, kde budete přístroj používat a podle ní vybrat účinnost přístroje. Můžete jej ale samozřejmě přenést i do jiných, velikostně srovnatelných místností. Zabudované klimatizace jsou o poznání dražší a jejich instalaci už doporučujeme nechat na odbornících. Celá řada nových bytů v Praze i jiných velkých městech disponuje zabudovanou klimatizací, která ochladí celý byt a představuje pro kupce úsporu až několika desítek tisíc korun.
5. Okna s redukcí slunečního záření
Uvažujete-li o výměně oken, vyplatí se investice do skel se solárním faktorem. Čím vyšší solární faktor okno má, tím více světla propouští a naopak. Pořídit si okna s nízkým solárním faktorem se určitě vyplatí, máte-li byt orientovaný na jih nebo západ, kde bývá slunce nejurputnější.
Pozor! Ve vyšších patrech, především panelových domů, může být teplota vzduchu vyšší až o několik stupňů. Zatažení žaluzií a rolet může pomoci alespoň z nejhoršího. Pro největší parna se pak rozhodně vyplatí investice do mobilní klimatizace, jejíž ceny začínají již od 2 700,- Kč.