DŮM

Máte strach, že v létě se bude váš domov přehřívat? Jak se bránit?

Podle předních meteorologů se bude letošní léto velice podobat tomu loňskému. Na základě dlouhodobých předpovědí nás čeká obrovské množství slunečných dnů s vysokými teplotami a minimem srážek. To znamená, že se velmi často budeme muset před vysokými teplotami schovat v chladu a stinném zázemí rodinného domu. Je váš dům na tuto situaci skutečně připraven a dokáže poskytnout optimální útočiště? Zvládne i v horkých letních dnech vytvořit příjemně chladné místo, či se také přehřívá? A jestli se dům nakonec přehřívá, jak se tomu lze bránit?

 

Ověřte si, kudy přichází nejvíce tepla

Možností, jak se účině  bránit přehřívání interiéru se nabízí hned několik. Stále častější volbou je pořízení klimatizačních jednotek, které místnosti celkem příjemně ochlazují. Aby dokázala klimatizační jednotka ochladit opravducelý vnitřní prostor daného domu, musí být mimořádně kvalitní. A kvalitní klimatizace stojí řádově několik desítek tisíc, což není malá investice. Musíte také počítat s pravidelnými provozními výdaji a údržbou, které mohou být i několik tisíc korun každým rokem. Klimatizace ale nevyřeší základní problematiku, tedy skutečný důvod přehřívání domácnosti, jen ho zakryjí. Jestliže chcete přehřívání vyřešit opravdu efektivní cestou bez jakýchkoliv kompromisů, je zapotřebí najít největší slabinu domu, kterou se dostává dovnitř nejvíce tepla a potíže tak jednou pro vždy úplně odstranit.

 

Střecha je tím nejcitlivějším místem celého domu

Až celých 99% rodinných domů má společné citlivé místo. Jedná se o střechu a k tomu přiřazené půdní prostory. Proč právě tyto prostory představují největší slabinu domu? Sluneční paprsky se nejvíce opírají o střešní krytinu, jenž se rozpaluje do extrémně vysokých teplot. A nezáleží na tom, zda máte střechu betonovou, plechovou či zcela plochou. Krytina se nahřeje a teplo z ní dále sálá do všech rozličnýh směrů, tedy i dále do půdy a půdou i do obytných prostor. Z takto nahřáté střešní krytiny teplo sálá i v noci. Nejlépe problém s přehříváním interiéru tedy nakonec vyřešíte, když zabráníte teplu, aby pronikalo půdou do vnitřních prostor. Zaměřte se tedy na skutečně kvalitní zateplení půd.

 

Každá půda jde vždy zateplit

Ať už je vaše půda konstrukčně členitější, menší, větší, s podlahou nebo bez ní, na všech typech lze vytvořit ideální tepelnou izolaci, která nebude pouštět sálavé teplo dále. Vždy je důležité, aby izolace tvořila souvislou vrstvu bez případných tepelných mostů, kterými by teplo pronikalo. V současnosti je nejefektivnější metodou zateplení půd foukanou minerální izolací. Specialistou v tomto segmentu je firma Foukané Izolace s.r.o.

 

Jak probíhá zateplení foukanou minerální izolací, se můžete informovat přímo na webových tránkách www.foukaneizolace.cz.

Související příspěvky

Výhody montovaných domů pro celoroční bydlení

redakce

Speciální techniky při výmalbě pokojů

redakce

Děsíte se výdajů za letošní topnou sezonu? 

redakce