BYT TIPY

Jak zrekonstruovat bytové jádro?

Každý člověk chce bydlet v příjemném a hezkém prostředí. Proto se stále více majitelů bytů v panelákových domech uchylují k rekonstrukci svého bytového jádra. Rekonstrukce bytového jádra je jednou z největších změn, které lze v bytě v panelovém domě provést. Ovšem má své limity. Rozhodli jste se změnit, vylepšit svůj byt, pak je následující článek právě pro vás. Dočtete se, co taková rekonstrukce obnáší, co bude potřeba a na co si dát pozor.

Proč a kdy začít rekonstruovat?

Většina bytů v panelových domech má svou slávu již dávno za sebou. Byty tvořené umakartovými příčkami, které nevzhledně vypadaly už jako nové, jsou zašlé, oprýskané a kvůli vlhkosti často nositeli plísní. Což může neblaze působit na lidský organismus. Ani původní vana nebo umyvadlo nevystupují reprezentativně, jsou plechová a rezavá.

Ideálním doba pro rekonstrukci bytového jádra nastává před tím, než se do bytu majitel nastěhuje. Taková velká úprava je časově náročná, trvá kolem 8 dní, a po celou dobu bude byt neobyvatelný. Zednické práce jsou náročné a hlučné. Nastává ideální doba na dovolenou nebo pobyt v lázních.

Rekonstrukce na „klíč“

Rekonstrukce bytového jádra je velký zásah do celkového řešení bytu. Vyžaduje znalost několika řemesel, jako ze zedničina nebo instalatérství, proto pokud majitel bytu neovládá alespoň jedno z těchto řemesel, rozhodně by se neměl do rekonstrukce pouštět sám. Původní plán ušetření by se mohl naopak prodražit.

Ideálním řešením je firma, které se rekonstrukcí bytových jader zabývá. Při výběru firmy je důležité si vyhledat osvědčené reference na její dosavadní práci. Nevyplácí se výběr firmy uspěchat, ale porovnávat. Každá firma by měla poskytnout návrh rekonstrukce, který je ze zákona zdarma. Vyplatí se tak nechat si vypracovat návrh od více firem a vybrat podle nejlepšího.

  • vyzkoušení výrobci, značky
  • zkušení pracovníci
  • znalost celého postupu
  • zařízení veškeré dokumentace
  • garanční záruky

Stavební povolení ano, či ne?

V případě rozsáhlé rekonstrukce, kdy dochází ke změně dispozic koupelny a WC, místnosti jsou vyměněné, úplně přemístěné nebo když se změní účel místnosti, je potřeba si zažádat o stavební povolení nebo stavební ohlášení. Některé rekonstrukce se obejdou i bez potřebného kontaktu se stavebním úřadem. Nejlepším řešením, je navštívit potřebná úřad, seznámit ho s plánem rekonstrukce a na základě toho vyřídit potřebná povolení.

Nejlepší je ytong

Při rekonstrukci bytového jádra nesmí být narušena celková statika bytu a domu. Proto materiály využívané při rekonstrukcích v panelových domech bývají lehké se snadnější výstavnou. Dají se využívat různé materiály, ale nejosvědčenější je ytong. Je lehký, má skvělé zvukové izolační schopnosti a dlouho životností. Při výstavbě není potřeba malty, jednotlivé díly se k sobě pojí speciálním lepidlem. Tento materiál splňuje všechny potřebné zdravotní atesty a výborně na něm drží obklady.

  • vynikající stavební vlastnosti
  • skvělé tepelně izolační schopnosti
  • pohlcování a uvolňování vzdušné vlhkosti
  • zlepšení mikroklimatu (porézní struktura)
  • vysoká pevnost (udrží i těžké předměty)

Nabízí se také možnost využití speciálního sádrokartonu, například Glasroc H, který se hodí především do místností, kde jsou problémy s vlhkostí. I v tomto případě se jedná o suchou výstavbu, kde je vynechán mokrý proces. Materiál disponuje nízkou hmotností, minimální tloušťkou, požární odolností nebo zvukovou izolací.

Související příspěvky

Na co se soustředit při rekonstrukci bydlení

redakce

Moderní bydlení v Praze pro rodiny s dětmi

redakce

Správa bytu na dlouhodobý pronájem usnadní život všem majitelům nájemních bytů

redakce