BYT

Fenomén sauna

Únava, stres, psychické vypětí, nespavost, oslabená imunita a další podobné stavy, které nám všem dokážou znepříjemnit den – čím dál častějším bojovníkem proti těmto narušitelům plnohodnotného a zdravého života se stává sauna. Relaxace těla i mysli,  posílení obranyschopnosti organismu, odstranění škodlivých látek z těla, uvolnění stresu – to jsou některé z mnoha  přínosů této blahodárné procedury. Sauna je tak výborným řešením, jak pro sebe udělat něco navíc, ať už dáváte přednost pohodlí sauny domácí nebo jste spíše milovníky saunování ve formě společného rituálu s příteli.

Od hrubých klád k designu

Je tomu pár desítek let, kdy ke stavbě sauny stačilo několik otesaných klád a prken, prosté dveře, ohniště  – a prostor pro potící kůru byl na světě. Sauna tak byla realizována uprostřed přírody, mimo obytné domy. Postupem času a v návaznosti na její stoupající oblibu si však sauna začala upevňovat své místo v interiéru, ať už šlo o prostory veřejné, jako hotelová a lázeňská zařízení nebo o dnes již čím dál častěji řešené domácí sauny. V přímé úměře tomuto faktu se postupně vyvíjela a kultivovala i její podoba. Sauna se začala postupně zmenšovat, modifikovat a rozvíjet své možnosti, jak z hlediska provedení, tak z hlediska rozmanitých druhů saunovacích procesů. Pojďme se na některé z nich podívat blíže…

Tradiční finská sauna

Tato tradiční, již po staletí prověřená regenerace mysli a těla, sahá svými kořeny do chladného Finska. Základním principem je střídání působení horka a chladu, čímž dochází k rozšíření krevních cév, zrychlení krevního oběhu, vylučování velkého množství potu a v důsledku toho celkovému blahodárnému působení na náš organismus. K vytápění sauny se používají většinou elektrická kamna, méně častá jsou také kamna na dřevo. Kamna vždy mají ve své vrchní části lávové kameny, skrze které sálá do kabiny teplo. Poléváním těchto kamenů podle vlastní libosti se pak dosahuje parních efektů (tzv. parní náraz). Pro ty, kteří mají rádi při saunování vyšší procento vlhkosti, jsou dnes v dostupné nabídce kamna se zabudovaným výparníkem, umožňující nejen polévání lávových kamenů, ale také nastavení stálého procenta vlhkosti v prostoru sauny. Tím se dostáváme k další variantě, jež v poslední době čím dál více přichází v oblibu – sauně bylinné. Bylinná sauna je kombinací kamen a výparníku s dávkovačem bylinných extraktů, pozvolna se uvolňujících do prostoru, což obohatí celý saunovací proces o hodnotu navíc a zvýší tak celkový relaxační účinek. Vzhledem k vyšší vlhkosti v sauně se doporučuje nižší saunovací teplota.

      

Infrasauna – životní standard

Díky zdravotnímu efektu a provozním vlastnostem infrasauny její význam v dnešní době na trhu neustále roste. Pomalu se stává životním standardem a součástí životního stylu všech generací. Infrasauny najdeme jak v kosmetických salónech, sporotvních klubech, v lázeňství, tak jako součást běžných domácností, a to nejen v rodinných domech ale také v panelových bytech. Jejím hlavním plusem je saunování při nižší provozní teplotě (do 60 °C), díky čemuž si mohou infrasaunu dopřát i ti lidé, kterým zdravotní omezení nedovoluje využít saunu finskou (kardiaci, astmatici…). Topidlem jsou kvalitní infrazářiče, které produkují sálavé teplo, pronikající hlouběji do lidské tkáně, což sebou nese kvalitní rehabilitační účinek a zároveň produkuje vysokou potivost při relativně nízké teplotě. Dalšími výhodami jsou její již zmíněné provozní vlastnosti: k připojení stačí běžná zásuvka (230 V), její nahřátí trvá cca 10 minut a saunovací kůra cca 30 minut. Jedná se o suchou variantu saunovacího procesu, tudíž ji lze umístit kdekoli v interiéru.

Jaký materiál vybrat pro naši saunu?

Také design má velký vliv na náš celkový prožitek ze saunování. V případě realizace finské sauny si dnes největší oblibu pro svůj čistý estetický vzhled a cenovou dostupnost získává topol. Toto měkké, bezsukové dřevo vyniká vynikajícími absorpčními vlastnosmi, nezahřívá se, při dotyku nepálí a proto se skvěle hodí pro veškeré vnitřní vybavení sauny, včetně obložení stěn. Levnější variantou pro obklad stěn může být severský smrk, který osloví pestrým přírodním designem dřeva. Oblibu mezi náročnější klientelou si v dnešní době získává exkluzivní dřevina – cedr, který vyniká antiseptickými vlastnostmi, extrémní odolností proti vlhku a díky silicím uchovává v interiéru příjemné aroma po několik let. S velkou oblibou se využívá i při realizaci infrasaun. Levnější variantou je severská borovice, srovnatelná se severským smrkem, ale pro svůj obsah pryskyřice  designově stálejší. Důležitým prvkem v návaznosti na řešení interiéru se  v současnosti stává také sklo, a to v podobě celoskleněných dveří i různě prosklených částí stěn sauny.

Láká vás představa tohoto malého welness zázraku jako součásti vašeho domova, kosmetického salónu, fitnessu či welnessu? Sauny i infrasauny na míru nabízí například přední český saunařský výrobce – společnost Vital Trend s.r.o., se vzorkovnou v Praze a v Ostravě, která je díky své již dlouholeté tradici připravena zabezpečit veškeré individuální požadavky i pro ty nejnáročnější klienty.

www.sauny-vital.cz

Související příspěvky

Dávkovač mýdla do každé koupelny

redakce

Výhody venkovního osvětlení s čidlem

redakce

Inspirujte se u finalistů Czech Grand Designu

redakce